A+ A A-

GRH 26 DP na manewrach Grup Rekonstrukcyjnych

Oceń ten artykuł
(18 głosów)

 W dniach 22-23 lutego 2013 r. w miejscowości Budy Stare odbyły się manewry grup rekonstrukcyjnych odtwarzających sylwetki żołnierzy z okresu wojny obronnej Polski w 1939 r.

Manewry zorganizowane były przez grupę rekonstrukcyjną 2 bat/18pp. która na co dzień swoją siedzibę ma w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Walki Nad Bzurą. W zajęciach uczestniczyło wiele grup, w tym grupa rekonstrukcyjna ze Skierniewic ( GRH 26 DP Skierniewice). Pomysł manewrów, jak i same manewry, okazały się wielkim pozytywnym bodźcem do spotkania oraz ćwiczeń musztry, które odbywały się w terenie. Zajęcia prowadzone były przez podporucznika Wojska Polskiego. Na zgrupowaniu prowadzono ćwiczenia bojowe związane z rozwinięciem drużyn piechoty do ataku, jak i poruszania się w kolumnach, na terenie opanowanym przez oddziały wroga. Ćwiczenia prowadzone były według regulaminu piechoty zatwierdzonego przez Ministerstwo Spraw Wojskowych II RP. W trakcie manewrów prowadzono wykłady o tematyce wojskowej takiej, jak struktura pododdziałów piechoty w Wojsku Polskim 1939 r., współdziałanie piechoty z lotnictwem w czasie II RP. Należy podkreślić również wartość historyczną samego miejsca, w którym zgrupowanie przebywało. Miejscowość Budy Stare, jak i las, okolice, były rejonem walk, w których brała udział również 26 Skierniewicka Dywizja Piechoty.[1]

Tak ten rejon walk odtworzył na bazie własnych wspomnień prof. dr Władysław Pałucki b. adiutant 2 dywizjonu 26 Pułku Artylerii Lekkiej.

….Pamiętam i nigdy nie zapomnę boju nad Bzurą, a szczególnie godzin z 18 na 19 września, rozpaczliwych, zdeterminowanych walk na wschód od Kamiona pod Wyszogrodem, przebijaniu się do Puszczy Kampinoskiej - bitwy, która dostarczyła setki dowodów żołnierskiej odwagi i poświęceń. Oto jeden z przykładów takich żołnierskich postaw, zanotowany przez płk. W. Majewskiego, dowódcę 18pp. ‘’ W godzinach rannych, w dniu 19 września las Budy Stare zostaje otoczony przez piechotę nieprzyjaciela. Ogólna strzelanina. Poszczególne grupki jeszcze bronią się. Wyróżnia się tu jeden działon 26 pal, która trwa na stanowisku, prowadząc ogień do ostatniego naboju i w końcu demontuje działo…”[2]

Podczas walk toczonych we wrześniu powstało wiele cmentarzy, żołnierskich kwater. Żołnierze spoczywają na wielu cmentarzach wzdłuż rzeki Bzury, natomiast na cmentarzu w Budach Starych na wieczną wartę i wieczny odpoczynek pozostało w tym miejscu 225 Żołnierzy Polskich.      

                                                                                                                                                                                        Piotr Paradowski.[1] Armia Poznań w wojnie obronnej Polski s. 403.

[2] Fragment wspomnień Prof. dr. W. Pałuckiego.

Opracowanie. Pana Macieja Wojewody ,’’Bitwa I Pamięć.s.29.

Register

User Registration
or Anuluj