A+ A A-

Pięciolecie Orkiestry Clonovia

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W tym roku orkiestra wojskowa Clonovia z Klonowca obchodzi swoje pięciolecie.

Orkiestra kultywuje tradycje 37 pp z Kutna wchodzącego w skład 26 dywizji piechoty, której sztab i dowództwo stacjonowało w okresie międzywojennym w Skierniewicach. W skład dywizji oprócz 37 pp wchodziły jeszcze: stacjonujący w Łowiczu 10 pp, 18 pp, 26 pal i 26 dac, których miejscem stałego pobytu były Skierniewice. Orkiestra liczy kilkanaście osób. W jej skład wchodzą zarówno dzieci jak i dorośli, często członkowie najbliższej rodziny. W repertuarze orkiestry są zarówno marsze wojskowe, pieśni patriotyczne, ale również współczesne melodie wojskowe. Pewnego smaczku dodaje fakt, że w swoich zbiorach orkiestra posiada również oryginalne instrumenty z czasów orkiestry wojskowej 37 pp. Muzycy z Klonowca cieszą się uznaniem nie tylko lokalnej społeczności. W ostatnim pięcioleciu koncertowali w wielu miejscach w kraju, w tym w Skierniewicach, gdzie wielokrotnie koncertowali z okazji świąt pułkowych i innych uroczystości patriotyczno – religijnych.

W najbliższą sobotę, 26 maja w Klonowcu odbędą się uroczystości jubileuszowe. Z tej okazji zorganizowane zostanie Seminarium Dziedzictwa i Tradycji Oręża Polskiego. W programie uroczystości będzie m.in. Nadanie Dziedzictwa 37 pp przez Krąg Rodzin Wojskowych 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty, przyjęcie imienia 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty przez Orkiestrę Dętą Clonovia, poświęcenie i przekazanie proporca oraz Aktu Nadania Proporca dla Stowarzyszenia Clonovia.

W uroczystych obchodach weźmie również udział Stowarzyszenie Tradycji 26 Skierniewickiej Dywizji Piechoty, które zaprezentuje pokazy grupy rekonstrukcyjnej. Muzeum Czynu Zbrojnego w Lipcach Reymontowskich zaprezentuje natomiast sprzęt, uzbrojenie i wystawę dotyczącą 26 dywizji piechoty. Właściciel Muzeum, ppłk Jerzy Murgrabia przedstawi referat programowy przedstawiający historię dywizji, ze szczególnym uwzględnieniem jej tradycji bojowych.

Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do udziału w uroczystości. Będzie to z pewnością ciekawa lekcja historii nie tylko dla miłośników dziejów oręża polskiego z okresu II RP, ale również możliwość poznania dokonań Orkiestry jak i współdziałających z nią Stowarzyszeń.

Andrzej Krysiak    

Artykuły powiązane

Register

User Registration
or Anuluj