A+ A A-

Rekonstruktorzy na Święcie Kwiatów

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

To już drugie z kolei Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw na którym swoje stoisko miało Stowarzyszenie Tradycji 26 Skierniewickiej Dywizji Piechoty. Była więc okazja do pokazania rocznego dorobku Stowarzyszenia, jego działalności i planowanych zamierzeń.

Ale chyba największe zainteresowanie wzbudziła Grupa Rekonstrukcji Historycznej Stowarzyszenia, która wspólnie z  Grupą Rekonstrukcyjną 31 Pułku Strzelców Kaniowskich z Mszczonowa dała pokaz musztry, prezentowała elementy uzbrojenia historycznego, wreszcie w efektowny sposób pokazała niektóre elementy pola walki połączone z praktycznym wykorzystaniem sprzętu bojowego.

Dzięki aktywnej współpracy Stowarzyszenia z Muzeum Czynu Zbrojnego z Lipiec Reymontowskich i osobiście z jej dyrektorem Jerzym Murgrabią, udało się wypożyczyć armatę Bofors, karabin maszynowy, czy broń podręczną. Dodatkową atrakcją była wystawa lornetek z okresu II RP, które przekazał na czas święta skierniewicki kolekcjoner militariów i członek Stowarzyszenia Zbigniew Garbicz. Już to wystarczyło, aby stoisko  to cieszyło się wielkim powodzeniem zwiedzających. Nie zabrakło więc zarówno tych starszych, których interesowała historia 26 Dywizji Piechoty i samego Stowarzyszenia, oraz tych najmłodszych – nierzadko 5 – 7 letnich dzieci, które z niekłamanym podziwem oglądały stoisko. Była też okazja do zrobienia wspólnej fotografii z rekonstruktorami w mundurach. Wśród odwiedzających stoisko Stowarzyszenia była także poseł Dorota Rutkowska, która żywo interesowała się życiem Stowarzyszenia i która jest jego prawdziwym sympatykiem. Pani poseł również na co dzień wspiera działalność Stowarzyszenia, uczestniczy w organizowanych przez Stowarzyszenie uroczystościach patriotycznych, pomaga w pozyskaniu sprzętu i elementów umundurowania wreszcie twórczo inspiruje do dalszego działania. Stowarzyszenie wspiera Panią poseł jako kandydatkę na posła nowej kadencji. Jej dotychczasowy dorobek i daje pewność, że w dalszym ciągu  wspierać będzie lokalne inicjatywy zwłaszcza te, które propagują historię małych ojczyzn, ideę samorządności i praworządności.

 

Udział Grupy Rekonstrukcji Historycznej 26 Skierniewickiej Dywizji Piechoty nie ograniczał się tylko do organizacji stoiska. Grupa wzięła czynny udział w paradzie z okazji Święta. Wspólnie z grupą z Mszczonowa i orkiestrą Clonovia, kultywującą tradycje 37 pułku piechoty z Kutna, w mundurach historycznych, dali pokaz prawdziwej musztry wojskowej maszerując w takcie marsza wojskowego przed skierniewicką publicznością.

Przed Stowarzyszeniem kolejne wyzwania. Już 16 października w Kościele Garnizonowym w Skierniewicach odbędzie się uroczysta msza święta wieńcząca obchody 90 rocznicy powstania 26 Skierniewickiej Dywizji Piechoty. Z tej okazji odsłonięte zostaną również tablice pamiątkowe poświęcone stacjonującym w Skierniewicach oddziałom wchodzącym w skład 26 DP.

 

Register

User Registration
or Anuluj