A+ A A-

Dziwne losy willi

Oceń ten artykuł
(7 głosów)

Na budynku Urzędu Stanu Cywilnego w Skierniewicach znajdują się rzeźby umieszczone w niszach. Niektórzy mówią, że jedno z popiersi przedstawia panią Kozłowską – dawną właścicielkę willi. Nic bardziej mylnego. To po prostu ozdoby.

 

Tak zwana Willa Kozłowskich lub Willa Pani Kozłowskiej mieści się przy ulicy Piłsudskiego. Została wybudowana w 1893 roku według projektu architekta Władysława Marconiego. Marconi był synem projektanta skierniewickiego ratusza – Henryka Marconiego. Budynek jest przykładem architektury eklektycznej przełomu XIX/XX wieku. Na początku willa była mniejsza, z czasem dobudowano lewe skrzydło, stajnię i powozownię. Energię dostarczano do budynku za pomocą elektrowni wiatrowej.

Właściciele willi, państwo Kozłowscy, należeli do najbogatszych ludzi w Skierniewicach. Inżynier Teodor Kozłowski posiadał udziały w kopalniach złota na Uralu. Zarówno Teodor Kozłowski, jak i jego żona Waleria Izabella Kozłowska z Kunickich, urodzili się w Warszawie. Po przeprowadzce do Skierniewic i wybudowaniu budynku pozostali tutaj do śmierci – Teodora w 1921 roku i Walerii w 1935 roku. Pani Kozłowska bardzo dbała o wystrój i wygląd swojej willi co pokazują dawne fotografie.

Po śmierci państwa Kozłowskich różnie układały się losy willi. Do połowy lat 70-tych XX wieku willa była własnością prywatną Ireny Łaźniewskiej, adoptowanej w dzieciństwie przez bezdzietnych Kozłowskich. Przed II wojną światową w budynku znajdowała się szkoła muzyczna prowadzona przez prof. Januszewskiego. Podczas II wojny w budynku znalazła siedzibę niemiecka policja kryminalna, kierowana przez starostę Ericka Reichmana.Zaraz po wojnie w tym samym budynku mieściła się  Powiatowa Komenda Milicji Obywatelskiej i piwnice także służyły jako więzienie. W latach 50-70tych Willa Kozłowskich stanowiła tzw. Dom Milicjanta, w którym mieszkało  13 rodzin milicjantów. Przez krótki czas willa należała do zakładów „Fumos”. Wówczas jej mieszkańców przekwaterowano do zakładowego bloku mieszkalnego.

Obecnie w Willi Kozłowskich poza USC mieści się także m.in. Regionalna Akademia Twórczej Przedsiębiorczości.

Register

User Registration
or Anuluj