A+ A A-

Plebania z Pszczonowa do Maurzyc

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W listopadzie 2012 r.  zakończyły się trwające od dwóch lat prace nad przeniesieniem plebanii z Pszczonowa do Skansenu w Maurzycach.

 Zadanie zrealizowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego Infrastruktura Kultury oraz z budżetu Powiatu Łowickiego (2011 - 2012).

Budynek plebanii wzniesiony został ok. 1900 r. dla kościoła pw. św. Doroty Dziewicy i Męczennicy w Pszczonowie, gmina Maków, powiat Skierniewice. Po wybudowaniu nowej plebanii, dotychczasowa przestała być użytkowana. W 2009 r. obiekt przekazano Muzeum w Łowiczu z przeznaczeniem do Skansenu w Maurzycach. Budynek jest przykładem architektury dworkowej: parterowy, na planie prostokąta, wykonany w konstrukcji sumikowo – łątkowej, przykryty dachem dwuspadowym z naczółkami. Do budynku dobudowano dwa ganki: jeden pełniący funkcję wejścia głównego oraz drugi będący wejściem ogrodowym. Powierzchnia użytkowa wynosi 193 m2. We wnętrzu wyodrębniono: ganek, hol, 5 pokoi, salon, kuchnię, łazienkę.

Przeniesienie plebanii było ważnym zadaniem mającym na celu stworzenie kompleksu sakralnego w Skansenie w Maurzycach. W latach 2006 - 2011 dokonano przeniesienia i konserwacji kościoła i dzwonnicy z Wysokienic. Plebanię usytuowano w pobliżu, by razem tworzyły zespół sakralny.

W I etapie dokonano rozbiórki oraz transportu plebanii do skansenu, zaimpregnowano drewno i wykonano fundamenty budynku. W etapie II wykonano prace budowlane, instalacje elektryczną i wodno-kanalizacyjną, prace wykończeniowe wewnątrz budynku, zmontowano piece kaflowe stanowiące oryginalne wyposażenie plebanii.

 

W budynku plebanii znajdzie się ekspozycja wnętrza mieszkalnego, kancelarii parafialnej, a także przestrzeń wystawienniczo-edukacyjna, w której będą organizowane wystawy czasowe oraz lekcje i warsztaty muzealne. W związku z tym dokonano zakupu ram i sztalug do celów wystawienniczych oraz stolików, krzeseł i zestawu multimedialnego do celów edukacyjnych. Zakup sprzętu był możliwy dzięki dofinansowaniu ze środków MKiDN z programu Rozwój Infrastruktury Kultury priorytet Infrastruktura Kultury.

info: Muzeum w Łowiczu

 

Register

User Registration
or Anuluj