A+ A A-

Brama Parkowa

Oceń ten artykuł
(10 głosów)
Brama Parkowa Brama Parkowa

Odrestaurowana zabytkowa brama z drugiej połowy XVIII wieku wreszcie przyciąga uwagę turystów. Klasycystyczna brama wjazdowa do dawnej osady pałacowej nazywana jest Bramą Parkową i stanowi jeden z najciekawszych zabytków Skierniewic.

   Wystawiona brama według projektu Efraima Schroegera, związanego również z kościołem św. Jakuba, pochodzi z 1780 roku. Sama budowla o kształcie łuku z półkolistym zamkniętym przejściem na osi, posiada charakter monumentalny. Na jej ścianach można dostrzec tablice pamiątkowe, do których można zaliczyć poświęcone 500. rocznicy uzyskania praw miejskich oraz tablicę wmurowaną w okresie międzywojennym w hołdzie poległym w latach 1914 – 1920 synom naszego miasta i powiatu. Swoim przeznaczeniem miała służyć wysokim dostojnikom państwowym i kościelnym.

   W październiku ubiegłego roku rozpoczęto prace remontowe zabytkowej bramy parkowej, trwające do końca sierpnia b.r. W tym celu Skierniewice dostały dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 100 tysięcy złotych.

   Podczas inwentaryzacji obiektu odkryto dodatkowe pomieszczenia na górze, które można by połączyć z dolną częścią schodami, co może być odpowiednio wykorzystane przy organizacji różnych spotkań, niewielkich wystaw. Innym równie ciekawym pomysłem wykorzystania powierzchni jest stworzenie w nich punktu informacji turystycznej oraz siedziby skierniewickiego oddziału PTTK "Szaniec".

 

 

Register

User Registration
or Anuluj