A+ A A-

PÓŁKI PEŁNE SKARBÓW cz.3

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Witaj Czytelniku,
Skończyły się wakacje, więc nie będę Cię męczyć. Powspominamy i poplotkujemy. Moja młodość przypadła na okres PRL. Nie były to ciekawe czasy, ale są chwile, gdy ogarnia mnie tęsknota za dzieciństwem, kiedy czas płynął wolniej i beztrosko.

 Książki Sławomira Kopera pozwalają na nowo wypełnić wspomnienia szczegółami z tamtych lat i nieznanymi faktami. Przenoszą czytelnika w nie tak odległe czasy, pozwalają poznać nieznane dzieje historii PRL. Autor opisuje życie prywatne i zawodowe elit PRL, przedstawia fascynujące życiorysy. Jego książki, napisane przystępnym językiem, zawierają sporo anegdot i ciekawostek.

Sławomir Koper „Sławne Pary PRL”
Czerwone i Czarne, Warszawa 2014
Sławomir Koper historyk, autor cyklu książek o znanych ludziach PRL, tym razem pisze o sławnych parach ze świata artystycznego i politycznego: Kalinie Jędrusik i Stanisławie Dygacie, Maryli Rodowicz i Danielu Olbrychskim, Zofii i Krzysztofie Komedach, Halinie Mikołajskiej i Marianie Brandysie, Magdalenie Zawadzkiej i Gustawie Holoubku, Alicji i Piotrze Jaroszewiczach. Poznajemy skandale obyczajowe, tajemnice alkowy oraz wielkie nie zawsze spełnione miłości. Autor korzystał m. in. z archiwum IPN. Obala mity, że nie wszyscy artyści byli w opozycji wobec istniejącego ustroju. Opisuje barwne życie elit minionej epoki.

Sławomir Koper „Życie Artystek w PRL”
Czerwone i Czarne, Warszawa 2013
Autor opisuje życie codzienne sławnych ludzi PRL m.in. Anny German, Aliny Szapocznikow, Grażyny Bacewicz, Haliny Poświatowskiej, Agnieszki Osieckiej, Kaliny Jędrusik. Obala legendy tworzone przez ustrój i przedstawia nieznane fakty z życia sław. Poznajemy tu kobiety utalentowane, urodziwe i oryginalne w tym, co robiły. Kochające życie i pracę zawodową, której oddawały się z niezwykłą pasją.

Przemysław Semczuk „Czarna wołga. Kryminalna historia PRL”
Znak, Kraków 2013
Autor opisuje przestępstwa i zbrodnie z okresu PRL, zarówno te znane, jak i te, które były szczelnie ukryte przed społeczeństwem. Władze PRL głosiły, że przestępczość dotyczy tylko państw kapitalistycznych, a obywatel w kraju socjalistycznym jest całkowicie bezpieczny. Jednak prawda była inna, bardziej zatrważająca. Autor zbierał materiały z archiwów IPN, rozmów z byłymi przestępcami oraz funkcjonariuszami milicji. Przeczytać możemy m.in. o Jerzym Paramonowie, groźnym przestępcy pochodzącym ze Skierniewic, który wsławił się napadami z bronią w ręku. Autor opisuje zaskakujące okoliczności złapania przestępcy.
Tytułową czarną wołgą straszono dzieci mówiąc, że zostaną porwane. W dzieciach w całym kraju widok takiego samochodu budził strach. W książce znajdziemy odpowiedź na pytanie skąd się wzięła ta legenda.

Register

User Registration
or Anuluj