A+ A A-

Izba Historii Skierniewic

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Izba Historii Skierniewic Izba Historii Skierniewic

W niewielkim modrzewiowym dworku przy ulicy Floriana mieści się Izba Historii Skierniewic, która zajmuje się upowszechnianiem i ochroną dziedzictwa kulturowego i historycznego miasta. W zbiorach zgromadzone są pamiątki ilustrujące dzieje miasta Skierniewice, fotokopie, dokumenty, druki, mapy.

Wśród nich można wyróżnić reprodukcje zdjęć ministrów państw zaborczych towarzyszących swym monarchom na zjeździe w 1884 roku, oryginalne wydania dzieł Ignacego Krasickiego. Izba gromadzi również wiersze, artykuły i pamiątki poety Tadeusza Sułkowskiego, który urodził się w Skierniewicach, a tworzył liryki na emigracji w Londynie. Swoje ostatnie 10 lat życia spędziła tu Konstancja Gładkowska – śpiewaczka, młodzieńcza miłość Fryderyka Chopina. Niewiele archiwaliów zachowało się z tamtego okresu – jedynie kilka portretów muzy, wiersze pisane do Chopina, notatki prasowe o jej występach.  Osobne miejsce w Izbie zajmują eksponaty o charakterze etnograficznym (narzędzia, przedmioty używane w dawnych gospodarstwach). Poza tym jest to miejsce spotkań z twórcami kultury i historykami. Izba jest współorganizatorem Festiwalu Muzyki Odnalezionej. Prowadzona sprzedaż wydawnictw o tematyce związanej z miastem i jego historią przyciąga wielu zwolenników. Na miejscu można skorzystać ze zbiorów bibliotecznych obejmujących wydawnictwa za zakresu historii miasta, lokalną prasę wydawaną w okresie międzywojennym, jak również archiwalne numery lokalnych gazet (Głos Skierniewic i Okolic, Informator Tygodniowy Skierniewic). Izbę można zwiedzać we wtorki i piątki w godzinach 10 – 17, a także w soboty i niedziele w godzinach 10 – 13. W pozostałe dni, pomijając poniedziałki, eksponaty dostępne są dla zwiedzających na życzenie. W dniu 6 listopada 2011 roku o godzinie 11 odbędzie się ostatni tegoroczny „Spacer po Skierniewicach”. W związku z tym członkowie Izby zapraszają na wycieczkę autokarową po skierniewickich nekropoliach.

18.02.2012 roku odbyła się wystawa malarstwa i fotografii w 25 rocznicę powstania Izby Historii Skierniewic. W wystawie wzięło udział 18 autorów.

 

Register

User Registration
or Anuluj