A+ A A-

Miasto turystyczne w opinii Skierniewiczan

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Wiele miejscowości boryka się z problemem przyciągnięcia turystów do swojego miasta. Chcąc pokazać podróżnym najważniejsze walory turystyczne podejmowane są przez władze przeróżne działania umożliwiające i zarazem ułatwiające poruszanie się turystów po mieście. Z takim też problemem zmagają się Skierniewice.

Aby nasze miasto mogło być zaliczane do miast ciekawych turystyczne należy wykonać ogromną pracę – nie tylko przez samorządowców, ale także przez samą społeczność skierniewicką. W tym celu zostało przeprowadzone badanie, dzięki któremu poznaliśmy ocenę Skierniewiczan na temat samego miasta i możliwości rozszerzenia oferty turystycznej. Propozycji padło naprawdę bardzo wiele, dlatego w artykule zostaną przytoczone te, które mają realne odzwierciedlenie. Na pierwszym miejscu, i zarazem kluczowym, stoi stworzenie niedrogiej bazy noclegowej. Pobliski teren Bolimowskiego Parku Krajobrazowego sprzyja rozwojowi turystyki aktywnej, dlatego obiekty stałe, typu schroniska młodzieżowe, cieszyłyby się niezwykłą popularnością. Do tego dobrze rozwinięta baza gastronomiczna dopasowana do każdej kieszeni. W ten sposób zarówno turyści jak i mieszkańcy będą mogli wybrać lokal do swoich możliwości finansowych. Należy zwrócić uwagę, iż większość lokali gastronomicznych mieści się w centrum miasta. Z myślą o mieszkańcach dzielnic peryferyjnych, np. osiedle Rawka, stworzenie niewielkiej gastronomii przyczyniłoby się do rozwoju i ożywienia osiedla.

Drugim aspektem jest wypromowanie walorów turystycznych, zarówno walorów przyrodniczych, antropogenicznych jak i specjalistycznych, jakimi dysponują Skierniewice. Bogata oferta walorów specjalistycznych przyciąga na nasz teren coraz więcej mieszkańców dużych aglomeracji. Spływy kajakowe po rzece Rawka, pływanie rowerami wodnymi, kajakami, łódkami po zalewie Zadębie, rajdy rowerowe, przejażdżki konne po Budach Grabskich – to tylko niewielka część jaką mamy do zaoferowania zmęczonym miejskim życiem turystom. Mamy także ofertę dla osób zainteresowanych walorami antropogenicznymi. Wielorakość zabytków oraz powiązanie miasta ze znanymi postaciami – prof. Szczepan Pieniążek, Ignacy Krasicki, Jan Sobieski, Konstancja Gładkowska czy bohater „Lalki” B. Prusa Stanisław Wokulski, pozytywnie wpływa na rozwój turystyczny miasta. Skierniewice posiadają swoją historię – pierwsze wzmianki o wsi arcybiskupów gnieźnieńskich pochodzą z 1359 roku. W 1457 roku Skierniewice otrzymały prawa miejskie. Przez wiele lat miasto było ważnym ośrodkiem rzemieślniczo – handlowym i siedzibą polskich prymasów. Ponadto ciekawym pomysłem jest stworzenie muzeum miasta, które byłoby dostępne zarówno w formie dla zwiedzających osobiście z przewodnikiem, jak również i w formie wirtualnej, interaktywnej. Stworzenie makiet przedstawiających zabytki miasta wraz z możliwością odsłuchania historii obiektów i przewodników z językiem migowym pozwoliłoby osobom niewidomym i głuchoniemym poznać najbardziej wartościowe budynki Skierniewic. 
Niezwykle ważnym aspektem, niezbędnym przy organizacji miasta turystycznego, jest powstanie punktu informacji turystycznej, która niegdyś miała miejsce w mieście. Na dzień dzisiejszy są tylko plany stworzenia takiego punktu. Może dobrym rozwiązaniem byłoby włączyć się do współpracy w lokalnej, czy też regionalnej organizacji turystycznej.
Przy organizacji imprez masowych władze miasta powinny zadbać o dobre drogi i bezpieczne parkingi. Wiele miejsc jest nadal niedostępna dla rowerzystów, jednak stale powiększająca się ilość ścieżek rowerowych umożliwia rowerzystom bezpieczne poruszanie się po mieście. 
To tylko garstka pomysłów przedstawionych przez Skierniewiczan. Według ich opinii najważniejszymi działaniami powinna być profesjonalna promocja turystyczna miasta oraz wykorzystanie potencjału jakim dysponują Skierniewice. Dostrzeżmy korzyści płynące z turystyki. Współpraca władz i osób prywatnych, biur podróży, restauratorów, hotelarzy mogłaby przyczynić się do powstania zmodyfikowanego bądź też całkiem nowego produktu turystycznego miasta.

Register

User Registration
or Anuluj