Logo
Wydrukuj tę stronę

Willa Kozłowskich - Pałac Ślubów

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Willa Kozłowskich - Pałac Ślubów Willa Kozłowskich - Pałac Ślubów

Jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków miasta Skierniewice jest trzykondygnacyjna willa, obecnie siedziba Urzędu Stanu Cywilnego. To jeden z najbardziej znaczących w mieście obiektów świeckich i stanowi reprezentatywny budynek dla architektury XIX i początku XX wieku.

Dawna własność rodziny Kozłowskich powstała według projektu Władysława Marconiego w 1893 roku. Zadbany wystrój oraz wygląd budynku zawdzięczyć można właścicielce obiektu. Niestety w okresie I wojny światowej budynek był siedzibą niemieckiej policji kryminalnej, gdzie ważyły się losy wielu ludzi. Po wojnie znajdowała się tu siedziba Komenda Milicji Obywatelskiej.

W latach 80. XX wieku willa została odrestaurowana. W 1976 roku eklektyczną willę wpisano do rejestru zabytków.

Dążeniem epoki było występowanie „pluralizmu stylowego” i wznoszenie neohistorycznych domów. W 2010 roku willa gruntowanie wyremontowano nadając jej elewacji głęboko różowy kolor. W pierwszej połowie lat 90. XX wieku zrobiono odkrywkę w tynku i taki kolor okazał się najstarszy.

Wielu mieszkańców przywykło jednak do jaśniejszych elewacji. Uroku obecnemu wyglądowi dodają białe sztukaterie. Mieszkańcom nie spodobał się nowy kolor budynku proponując delikatniejszy, pastelowy. W ostatecznej wersji Pałac Ślubów miał zostać przemalowany na kolor bladej brzoskwini. W rzeczywistości ten intensywny różowy kolor po kilku latach sam zblednie a mieszkańcy do niego przywykną. Najważniejszym jest fakt, iż każda para biorąca ślub jest zadowolona i chętnie pozuje przed nowo wyremontowanym budynkiem.
W 2012 roku w Willi Kozłowskich została uruchomiona Regionalna Akademia Twórczej Przedsiębiorczości jako filia Młodzieżowego Centrum Kultury w Skierniewicach. W ramach nowego przedsięwzięcia został zorganizowany Punkt Informacji Kulturalnej a także powstała oddzielna pracownia plastyczna oraz galeria otwarta na lokalnych i regiolanych twórców.

USC_Sk-ce_okladka_12-estet.jpg USC_Sk-ce_strona_12-estet.jpg akademia-zg12_6771w.jpg

estet-zg09_5275f.JPG estet-zg10_8181f.JPG estet-zg11_2701fw.jpg

estet-zg11_4137.JPG estet_zg09_7987.JPG willa_zg12_6770-estet.jpg

zg06_2464.JPG

 

 

Artykuły powiązane

Copyright © 2007 - 2017  ESTET