A+ A A-

kpt. Nawrocki

Oceń ten artykuł
(1 głos)
kpt. Władysław Nawrocki kpt. Władysław Nawrocki

Kpt. Władysław Nawrocki (1892-1942) był teoretykiem i praktykiem w latach międzywojennych z zakresu szkolenia rezerw, jak i przysposobienia wojskowego. W 1918r. po rozbrojeniu Austriackiej Flotylli Wiślanej zostaje mianowany dowódcą Polskiej Flotylli Wiślanej.

Do Skierniewic przybywa w 1924 r., aby objąć dowództwo I Baonu 18 Pułku Piechoty. Żeni się ze skierniewiczanką Zofią Konopacką pochodzącą ze znanej rodziny posiadaczy młynów – Konopackich. Jej matka Zofia Bogumiła Konopacka z Gałeckich była siostrą Edmunda Gałeckiego, obywatela Skierniewic, który pod koniec XIX wieku na własnych gruntach wytyczył ulicę nazwaną jego nazwiskiem.

Kpt. Władysław Nawrocki w latach 1927-1930 zostaje rejonowym komendantem Przysposobienia Wojskowego w Skierniewicach w 26 Dywizji Piechoty. Autor publikacji z 1930 r. ,,Przysposobienie Wojskowe w Niemczech’’, w której trafnie przewidział znaczenie przysposobienia wojskowego w Niemczech dla przyszłej potęgi III Rzeszy. W wojnie obronnej Polski 1939 r. walczy w ugrupowaniu Samodzielnej Grupy Operacyjnej gen. F. Kleberga. Dostaje się do niemieckiej niewoli w Murnau, gdzie w 1942 r. umiera. Pochowany na cmentarzu dla polskich, rosyjskich i jugosłowiańskich żołnierzy w Neumarkt/Niemcy. Odznaczony krzyżem srebrnym orderu Virtuti Militari i Krzyżem Niepodległości.

Register

User Registration
or Anuluj