A+ A A-

Jadwiga Kuryluk

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 Skierniewiczanka Jadwiga Kuryluk-Cebrzyńska (1912-1995) została zapamiętana przede wszystkim jako aktorka charakterystyczna.

Może dlatego, że zaczęła pojawiać się w filmach będąc już dojrzałą kobietą. W 1962 roku wystąpiła obok braci Kaczyńskich – Lecha i Jarosława w filmie „O dwóch takich co ukradli księżyc” jako matka Nieboraka. Zagrała w „Nocach i dniach” Ludwiczkę, służącą w Krępie. Stworzyła epizodyczne kreacje w filmach: „Wielka miłość Balzaca”, „Doktor Judym”, „Granica”, „Miś”, „Dziewczyna i chłopak czyli heca na czternaście fajerek”, „Siekierezada” i innych. W popularnym serialu telewizyjnym „Jan Serce” wcieliła się w postać matki tytułowego bohatera – Antoniny Serce.

Jadwiga Kuryluk urodziła się 25 września 1912 roku w Skierniewicach. Jej ojciec, major Władysław Dionizy Kuryluk, był tu lekarzem. Matka, Kazimiera z Scharmachów, zajmowała się domem. Władysław Kuryluk, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, komendant kilku szpitali wojskowych, współzałożyciel AZS Kraków, popularyzator narciarstwa turystycznego, uczestnik kampanii wrześniowej odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi został zamordowany w Katyniu w 1940r.

Jadwiga Kurylukówna, bo tak też się podpisywała, po maturze dostała się na Wydział Aktorski Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej w Warszawie, który ukończyła w 1936 roku. Po egzaminie dyplomowym została zaangażowana do Teatru Polskiego. Debiutowała w roli Emilii Wardle w spektaklu „Klub Pickwicka” wg Karola Dickensa, gdzie partnerowała Aleksandrowi Zelwerowiczowi. Potem przyszły role m.in.: Zuzi w „Damach i huzarach” Aleksandra Fredry czy Duni w „Wiśniowym sadzie” Antona Czechowa. Aktorka występowała także w teatrach: Narodowym i Nowym.

W czasie II wojny światowej podobnie jak wiele innych artystek Jadwiga Kuryluk pracowała jako kelnerka w warszawskiej kawiarni „U Aktorek”. Działała w konspiracji, walczyła w Powstaniu Warszawskim w szeregach Armii Krajowej. Po upadku Powstania została wywieziona do obozu w Niemczech. Gdy wkroczyli alianci nawiązała kontakt z Leonem Schillerem i występowała w jego teatrze, objeżdżając polskie ośrodki na terenie Niemiec. Stamtąd przedostała się do Anglii i dołączyła do armii generała Władysława Andersa. Mąż Jadwigi, Arsen Cebrzyński służył w słynnym Dywizjonie 303 i zginął śmiercią lotnika w obronie Londynu w 1940 roku.

Jadwiga Kuryluk po wojnie związana była z wieloma teatrami: Ludowym im. Wojciecha Bogusławskiego, Miejskim w Jeleniej Górze oraz warszawskimi: Rozmaitości, Nowej Warszawy, Młodej Warszawy i Klasycznym.

Po śmierci aktorki przyjaciele z teatru zamieścili w prasie pożegnanie i pełne ciepła wspomnienie wiele mówiące o charakterze artystki:

„30 kwietnia 1995 roku zmarła w Warszawie Jadwiga Kurylukówna. Była nie tylko doskonałą aktorką o dużych możliwościach, ale także prawym, dobrym i uczciwym człowiekiem. Zawsze można było na nią liczyć. Lubili ją wszyscy i darzyli pełnym zaufaniem. "Kuma" - bo tak ją nazywaliśmy w teatrze - była najwspanialszym kumplem na świecie. Można było z nią konie kraść. Nie wiadomo, skąd się wzięła ta nazwa, ale jeżeli ktoś powiedział "Kuma", wszyscy wiedzieli, że chodzi o Kurylukównę. Może dlatego, że interesowała się drugim człowiekiem, że dawała rady i potrafiła słuchać.”

Register

User Registration
or Anuluj