A+ A A-

Marcin Sochan

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Marcin Sochan - urodzony w Skierniewicach, student Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie Sławomira Tomasika (skrzypce) i Agaty Sapiechy (skrzypce barokowe).

Zadebiutował w wieku 10 lat, jako solista na scenie muzycznej Staattheater-Gera w Niemczech. Ukończył Państwowe Liceum Muzyczne im. Z. Brzewskiego w Warszawie w klasie Magdaleny Szczepanowskiej. Jest laureatem konkursów krajowych w 1993 oraz 2001 oraz półfinalistą Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego we Włoszech w 2005 r. W 2001 był stypendystą Funduszu Pomocy Młodym Talentom Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. W 2005 r. przebywał na stypendium w Dartington International Summer School w Wielkiej Brytanii. Grę na skrzypcach doskonalił na kursach mistrzowskich pod kierunkiem m.in. Wandy Wiłkomirskiej, Konstantego Andrzeja Kulki, Mariny Jaszwili, Simona Standage'a, Johna Holloway'a, Paolo Pandolfo. Występował na festiwalach muzycznych w kraju i za granicą - w Wielkiej Brytanii, Francji, Szwajcarii, Austrii, Niemczech, Czechach, Słowacji.

W 2003 był współzałożycielem zespołu Con Sprezzatura wykonującego muzykę XVII i XVIII w. na instrumentach historycznych. W roku 2006/07 przebywał na Stypendium Socrates/Erasmus w Guildhall School of Music and Drama w Londynie w klasach Krzysztofa Śmietany (skrzypce) i Rachel Podger (skrzypce barokowe)

Od 2007 jest wykładowcą na Międzynarodowych Kursach Interpretacji Muzycznej w Nowym Sączu, gdzie prowadzi zajęcia z Orkiestrą Festiwalową. Bierze udział w projektach orkiestrowych m.in. z Sinfonią Vivą i  Sinfonią Artis, wykonując w ich składzie repertuar symfoniczny i operowy.

Współpracuje z czołowymi polskimi zespołami grającymi na instrumentach historycznych m.in. Il Tempo, La Tempesta, Mercurius, grając w nich oraz nagrywając płyty. W swojej pracy artystycznej promuje także muzykę młodych polskich kompozytorów, wykonując premierowo ich utwory i prezentując je szerszemu gronu odbiorców. W 2007 współaranżował muzykę do spektaklu o Powstaniu Warszawskim „Warszawskie Dzieci” dla stołecznego teatru „Hybrydy”.

Plany artysty na 2009 rok obejmują studia podyplomowe w Guildhall School of Music and Drama w Londynie, a także szereg koncertów z zespołem Con Sprezzatura ( m. in. Kantaty altowe Bacha i komplet Sonat skrzypcowych Op.5 Arcangelo Corellego).

FotoRelacja z koncertu w Izbie Historii Skierniewic 13 czerwca 2008 r.

Z  pianistą Janem Badajem współpracuje od 2006 roku skupiając się na repertuarze romantycznym i XX-wiecznym.

Więcej w tej kategorii: Zespół GREEN CRAFT »

Register

User Registration
or Anuluj