A+ A A-

Michał Stęborowski

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Urodził się 7 czerwca 1909 r. w Regnowie koło Rawy Mazowieckiej. Rodzina Stęborowskich mieszkała w Skierniewicach przy ul. Mickiewicza 4.

Michał Stęborowski był absolwentem Państwowego Gimnazjum im. B. Prusa w Skierniewicach (matura 1929), a potem słuchaczem Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie, którą ukończył w stopniu ppor. w 1932 r. W 1934 r. ukończył kurs wyższego pilotażu myśliwskiego w Grudziądzu. Rok później awansował na porucznika. W 1938 r. został instruktorem pilotażu myśliwskiego w Centrum Wyszkolenia Lotniczego w Dęblinie i dowódcą 2 eskadry pilotażu. Jako pilot tzw. grupy dęblińskiej brał udział w wojnie obronnej Polski. Ewakuował się wraz z innymi do Rumunii, skąd trafił do bazy w Le Bourget pod Paryżem. Jednym z pierwszych transportów odpłynął do Anglii. 8 marca 1940 r. przybył do punktu zbornego RAF w Gloucester nad Kanałem Bristolskim.

Brał udział w bitwie o Anglię w szeregach 238 Dywizjonu Myśliwskiego RAF, do którego otrzymał przydział 5 sierpnia 1940 r.

Zginął 11 sierpnia 1940 r. podczas lotu bojowego w samolocie Hawker Hurricane I. Został zestrzelony do morza w rejonie Portland nad Kanałem La Manche. Miał 31 lat. Ciała nie odnaleziono. Był drugim polskim pilotem poległym w szeregach RAF. Za swoje czyny został pośmiertnie awansowany do stopnia kapitana.

Jego nazwisko figuruje na pomniku Lotnika Polskiego w Northolt oraz na pomniku Lotników Polskich Poległych w II wojnie światowej na Polu Mokotowskim w Warszawie. W Skierniewicach jest ulica jego imienia.

 

 

projekt i opracowanie: M.Figat, K.Sałkowski - LO im.B.Prusa

Register

User Registration
or Anuluj