A+ A A-

Stanisław Wieprzkowicz

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Stanisław Wieprzkowicz Stanisław Wieprzkowicz

Urodził się 30 lipca 1915 r. w Miedniewicach pod Skierniewicami. Był pierwszym dzieckiem małżeństwa Stanisława i Marianny z Dąbrowskich.

Jeszcze przed II wojną światową służył w stopniu kaprala pilota w 142 eskadrze 4 Pułku Lotniczego w Toruniu. Brał udział w kampanii wrześniowej 1939 r., strącił jeden myśliwiec niemiecki.

Po zakończeniu działań wojennych z grupą pilotów dowodzonych przez Tadeusza Rolskiego, przedostał się przez Rumu-nię (uniknął internowania) i po krótkim pobycie we Francji, w połowie lipca 1940 r. dotarł do Anglii. Na początku września kpt. pil. Rolski rozpoczął formowanie 306 Dywizjonu, który przyjął nazwę „Toruńskiego” ze względu na obsadę pilotów z przedwojennego 4 Pułku Lotniczego w Toruniu.

W nowej formacji znalazło się 25 najlepszych pilotów, wśród nich był Stanisław Wieprzkowicz i as lotnictwa Stanisław Skalski. 4 września 1940 r. Dywizjon 306 był już skompletowany. Działania bojowe rozpoczął kilkanaście dni później z bazy pod Leeds. W czasie bitwy o Anglię Wieprzkowicz uczestniczył w wielu walkach powietrznych. 1 kwietnia 1941 r. Dywizjon 306 został przeniesiony na lotnisko Northolt pod Londynem, które było kluczowym lotniskiem w wojnie obronnej Wielkiej Brytanii.

Na przełomie marca i kwietnia tego roku formacja brała aktywny udział w nalotach na niemieckie lotniska na terenie Francji, staczając zażarte walki z lotnictwem niemieckim patrolującym Kanał La Manche. Myśliwiec kpr. pil. Stanisława Wieprzkowicza został strącony w okolicach francuskiego miasta St. Omer 16 września 1941 r. Ciała pilota nie odnaleziono.

 

 

projekt i opracowanie: M.Figat, K.Sałkowski - LO im.B.Prusa

Register

User Registration
or Anuluj