A+ A A-

Początek sezonu turystycznego w Parowozowni

Oceń ten artykuł
(1 głos)

W sobotę 4 maja rozpoczęto IX sezon turystyczny w Parowozowni Skierniewice

 

Na plener zgłosiło się 56 fotografujących. Po wybraniu z nadesłanych prac tych najciekawszych będzie można je zobaczyć na wystawie poplenerowej 1 czerwca o godz. 14.00

 

 

Na początek sezonu przygotowane zostały atrakcje: Dzień Otwarty (godz. 11.00-14.00), plener fotograficzny (godz. 14.00-17.00), „Wieczór w Parowozowni” (godz. 19.00).

 

W godz. 11.00-14.00 zapraszamy na „Dni Otwarte w Parowozowni”, w ramach których można poznać dzieje skierniewickiej parowozowni oraz zgromadzonych eksponatów. Zwiedzanie odbywa się pod opieką przewodnika ubranego w historyczny kolejowy mundur. W tym roku na zwiedzających czeka niespodzianka – nowa trasa turystyczna. Po kilkuletniej przerwie będzie można zobaczyć wnętrze największego obiektu – wachlarzową halę parowozową z lat 1862-1942, w której znajduje się kolekcja zabytkowego taboru kolejowego. Udostępnienie hali jest możliwe dzięki przeprowadzonym pracom remontowym dachu współfinansowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego oraz 1% podatku dochodowego.

Oprócz hali wachlarzowej i kolekcji taboru kolejowego zwiedzający będą mogli zobaczyć:

  urządzenia do obsługi parowozów;

  dawną halę maszyn z bardzo starymi, ale nadal sprawnymi urządzeniami;

  kuźnię z interesującym wyposażeniem;

  wystawę ”Urządzenia sterowania ruchem kolejowym”.

Na gości oczekujemy zawsze o pełnej godzinie (11.00, 12.00, 13.00).

 

W godz. 14.00-17.00 odbędzie się plener fotograficzny „Historia w żelazie zaklęta” współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. Na uczestników pleneru czekają industrialne wnętrza Parowozowni i zgromadzone w niej zabytkowe lokomotywy i wagony – świadkowie minionej epoki. Uczestnicy pleneru wykonując zdjęcia będą mieli możliwość pod opieką członków i wolontariuszy Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei poznać tajniki Parowozowni Skierniewice oraz jej historię. Impreza jest dostępna dla wszystkich fotografujących niezależnie od wieku oraz doświadczenia w sztuce fotograficznej. Po zakończeniu imprezy zachęcamy wszystkich uczestników do udziału w konkursie na najlepsze fotografie pleneru – jury złożone z przedstawicieli organizatora dokona wyboru najciekawszych prac. Wybrane prace zostaną zaprezentowane miesiąc później na wystawie poplenerowej. Więcej http://www.psmk.org.pl/2013/plener-historia-w-zelazie-zakleta/

 

Tego samego dnia, wieczorem o godz. 19.00 zapraszamy na pierwszy w 2013 r. „Wieczór w Parowozowni”. W programie pokaz filmu dokumentalnego w reżyserii Jacka Kubiaka „Poezja i maszyny. Hipolit Cegielski 1813-1868”. Film powstał z okazji obchodów 200. rocznicy urodzin Hipolita Cegielskiego – twórcy nowoczesnego polskiego przemysłu, intelektualisty, nauczyciela, dra filozofii, kupca, przedsiębiorcy, wydawcy i działacza społecznego. Jego fabryka stała się najważniejszym polskim zakładem przemysłowym w Poznaniu, produkując m.in. od 1921 r. tabor kolejowy, w tym parowozy.

 

Na wszystkie imprezy wstęp jest wolny.

Więcej na http://www.psmk.org.pl/index.php?id=imprezy

---------------------------------------------------------

Stowarzyszenie od kilku lat zajmuje się przede wszystkim organizacją żywego muzeum starej kolei, które tworzymy w ponad 165-letniej zabytkowej skierniewickiej parowozowni, będącej własnością Stowarzyszenia. W 2012 r. obiekt zwiedziło blisko 4400 osób.

Ekspozycja Muzealna (w organizacji):
„Parowozownia Skierniewice”
ul. Łowicka 1, Skierniewice
tel. kolejowy (946) 81-81-323

 

FotoKadry z lat ubiegłych

Register

User Registration
or Anuluj