A+ A A-

Legendy Miejskie Skierniewic

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wiesława Maciejak przedstawia swoją twórczość Wiesława Maciejak przedstawia swoją twórczość

Wieczorem 28 października 2012 roku, w ramach festiwalu „Ethnosfera”, w Młodzieżowym Centrum Kultury w Skierniewicach odbyło się spotkanie ze skierniewickimi pisarzami (profesjonalistami i amatorami) pod nazwą „Skierniewice – legendy miejskie”. Swoje teksty zaprezentowali: Darek Foks, Wiesława Maciejak, Aneta Kapelusz i Jerzy Jankowski.

    Darek Foks na początku spotkania przedstawił definicję legendy miejskiej. Termin „legendy miejskie” odnosi się do wydarzeń fikcyjnych, które jednak mają znamiona prawdziwości i jako takie są postrzegane przez osoby je rozpowszechniające. Jednak np. teksty Anety Kapelusz nie są typowymi legendami miejskimi. Są to wydarzenia oparte na faktach, ale z biegiem lat mogły narosnąć wokół nich jakieś przekłamania i dopowiedzenia.

    Przykładem legendy miejskiej, o której opowiedział Darek Foks były działania dywersyjno-propagandowe prowadzone wśród Niemców w latach 1941-44 pod nazwa Akcja N. Akcja N stanowiła oddzielny dział walki psychologicznej z okupantem. Prowadzono ją poprzez specjalne konspiracyjne pisma i ulotki w języku niemieckim. Miały wywołać wrażenie, że są dziełem niemieckich grup antyhitlerowskich. Prowadzono jednocześnie akcje propagandy ulicznej – od września 1943 na murach masowo wypisywano słowo "October" (pol. październik), wywołując wśród Niemców psychozę strachu przed nadciągającym październikiem, kojarzącym się z tragicznym dla sił niemieckich walczących podczas pierwszej wojny światowej październikiem 1918 r.

    Wiesława Maciejak z przymrużeniem oka zaprezentowała swoje mroczno-humorystyczne opowiadania pt: „Niezwykła noc” i „Wpadka”. Pierwsze to przygoda z ożywionymi (?) manekinami w mieszkaniu przyjaciół, a drugie - kryminał  o próbie otrucia  kuzynki przez zazdrosną żonę. Zachęcamy do zapoznania się z nimi na naszym portalu.

    Artykuły historyczno-dedektywistyczne Anety Kapelusz odczytały aktorki Teatru Realistycznego: Ilona Paluchowska i Iwona Konecka. Teksty o słynnym skierniewickim mordercy Jerzym Paramonowie, makabrycznej zbrodni na czterech kobietach w willi-dworku przy ul. Piłsudskiego, psim cmentarzu, handlu kobietami na przełomie XIX/XX wieku można także przeczytać na portalu www.skierniewice24.pl.

    Jerzy Jankowski mieszka co prawda w Żyrardowie, ale prowadzi  od dłuższego czasu koło literackie w skierniewickim MCK. Jego zabawne opowiadanie-legenda uzasadniającą dużą liczbę rond w Skierniewicach bardzo się wszystkim spodobało.

    Wieczór skierniewickich legend miejskich przy zapalonych świecach zakończył trzydniowy festiwal Ethnosfera.

 

 

Register

User Registration
or Anuluj