A+ A A-

Strażacy OSP w walce o niepodległość

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Skierniewicach zapraszamy w najbliższą niedzielę 11 listopada o godzinie 10 na Plac Świętego Floriana 1, gdzie na budynku Naszej strażnicy zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca rolę skierniewickich strażaków OSP w odzyskaniu niepodległości miasta.

OPIS DZIAŁAŃ SKIERNIEWICKICH STRAŻAKÓW OCHOTNIKÓW w dniu 11 listopada 1918 roku

 

[cytat z kroniki OSP z 1930r.]
„W dniu 11 listopada 1918 r. w domu u ówczesnego Naczelnika Straży Władysława Strakacza zbierają się miejscowi działacze narodowi, celem omówienia aktualnej sprawy rozbrojenia Niemców. Postanowiono zaalarmować Straż i użyć jej do rozbrajania.
W pierwszej chwili Niemcy odmówili złożenia broni, wtedy Straż zajęła Ratusz i rozbroiła znajdujący się tam niemiecki oddział.
Po zajęciu Ratusza i zdobyciu broni Naczelnik Straży dzieli Straż na trzy oddziały, które ruszają na: pierwszy - na koszary, drugi – na magazyny, na dawny monopol, trzeci – na stację kolejową. Równocześnie rozbraja się pojedynczych Niemców znajdujących się na mieście.
Po kilku godzinach Niemców rozbrojono i zajęto obiekty wojskowe, za wyjątkiem cesarskiego pałacu, który był silnie obsadzony karabinami maszynowemi. Równocześnie w trakcie rozbrajania Naczelnik Straży zarządza zbiórkę wszystkich rezerwowych wojskowych, których po uzbrojeniu wciela do Straży. Rozbrojenie Niemców broniących się w pałacu nastąpiło dopiero w nocy z 11 na 12 listopada, przy pomocy naszych oddziałów jadących z Krakowa do Warszawy.
Ze świtem dnia 12 listopada Skierniewice budzą się już jako całkowicie wolny od najemców skrawek ziemi polskiej, do czego przyczyniła się w przeważającej mierze Straż.
Po rozbrojeniu okupantów Straż pełni służbę bezpieczeństwa w mieście, występując stale w swoich mundurach i uzbrojeniu zdobytem na wrogu.”

 

 

Artykuły powiązane

Register

User Registration
or Anuluj