A+ A A-

Skierniewicki USC

Oceń ten artykuł
(1 głos)
fot. archiwum USC fot. archiwum USC

Biorę sobie ciebie…

             „Biorę sobie ciebie na siebie, od czasu do czasu” – śpiewa dowcipnie zespół disco polo, ale wizja prawdziwej przysięgi małżeńskiej może zestresować niejednych narzeczonych. W tym roku w Skierniewicach już kilka par nie pojawiło się w Urzędzie Stanu Cywilnego w dniu swojego ślubu. Takie przypadki bynajmniej do rzadkich nie należą.

            Jeśli jednak narzeczeni już się zdecydują, mają szansę kiedyś uroczyście obchodzić w naszym USC tzw. Żelazne Gody, jak pewna skierniewicka para z 65-letnim stażem małżeńskim.

            Poza rodakami, skierniewiczanie i skierniewiczanki najczęściej zawierają małżeństwa z obywatelami: Wielkiej Brytanii, Niemiec, USA, Ukrainy, Turcji. Pojedyncze śluby, ale dość egzotyczne - z obywatelami: Gambii, Nowej Zelandii, Tajlandii, Nigerii, Japonii, Nikaragui. Wiąże się to z oryginalnymi strojami nowożeńców. Często Szkoci zakładają w dniu ślubu kilt (kraciastą spódniczkę, swój strój narodowy), a japońskie panny młode kolorowe kimono.

            Skierniewicki USC jest świadkiem wielu ciekawych historii. Pod koniec lat 90-tych jeden z tatusiów bardzo chciał nadać dziewczynce na imię „Tadeusz”, gdyż on sam miał tak na imię. Był bardzo zawiedziony, że nie może tego uczynić, bo przepisy ustawy zabraniają nadać imienia, które nie będzie odróżniać płci dziecka.

            Skierniewicki USC zajmuje się nie tylko rejestracją urodzeń, ślubów i zgonów. Pomaga także genealogom-amatorom i profesjonalistom. - Młode pokolenia tworzą coraz częściej swe drzewa genealogiczne - mówi Ewa Ludwicka, kierownik USC w Skierniewicach. - Jest to bardzo fajny pomysł, któremu zawsze poświęcamy dużo czasu i z wielką radością pomagamy odszukać dokumentów nawet w całej Polsce. Swoich korzeni poszukują także skierniewiccy Żydzi – dodaje pani Ewa -, jednak coraz rzadziej to czynią, gdyż młode pokolenia nie mają już rodzin w Polsce, w Skierniewicach. Gdy natrafiali na akty swych bliskich, dziadków bądź rodziców, radość ich była olbrzymia.

            Początki rejestracji stanu cywilnego w Polsce sięgają XVI wieku. 1 stycznia 1946 roku na mocy dekretu z dnia 25 września 1945 roku wprowadzona została Świecka rejestracja stanu cywilnego na terenie całego państwa polskiego. Na mocy tego dekretu powołano urzędy stanu cywilnego. Pierwszą siedzibą skierniewickiego USC był Ratusz. W 1964 roku USC został przeniesiony do budynku przy ul. Lelewela 12 i tam miał swoją siedzibę do grudnia 1985 roku. Od 1986 roku do chwili obecnej siedzibą Urzędu Stanu Cywilnego jest „Pałac Ślubów” mieszczący się z zabytkowej „willi Kozłowskich”, powstałej w 1893 roku, przy ul. Piłsudskiego 2.

            Od 1957 roku do lutego 1987 roku /przez okres 30 lat/ kierownikiem USC w Skierniewicach była Janina Pastucha. Od 1 marca 1987 roku do 30 czerwca 2008 roku /przez okres 21 lat/ kierownikiem USC była Halina Wiśnik. Obecnie kierownikiem USC w Skierniewicach jest Ewa Ludwicka – nasza niezrównana redakcyjna pomoc w tropieniu lokalnych historii.

 

Aneta Kapelusz

 

 

Artykuły powiązane

 • Urząd Stanu Cywilnego w Skierniewicach

  ul. Piłsudskiego 2, 96-100 Skierniewice
  tel./fax 46 833-30-07

 • USC w 2010 roku

  INFORMACJA
  o realizacji najważniejszych zadań wykonanych przez Urząd Stanu Cywilnego w Skierniewicach w 2010 roku.

 • USC w 2009 roku

  I N F O R M A C J A
  o realizacji najważniejszych zadań wykonanych przez Urząd Stanu Cywilnego w Skierniewicach w 2009 roku.

 • USC w 2008 roku

  INFORMACJA
  o realizacji najważniejszych zadań wykonanych przez Urząd Stanu Cywilnego w Skierniewicach w 2008 roku.

Register

User Registration
or Anuluj