A+ A A-

Rzeka Łupia - Skierniewka

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Około 1779 roku przeprowadzona została staraniem arcybiskupa Ostrowskiego gruntowa regulacja rzeki Łupi na odcinku pomiędzy młynem prałackim w parku w Skierniewicach a młynem w Dębie, obecne Zadębie.

Wymuszona została zapewne koniecznością oczyszczenia koryta rzeki w związku z budową w parku kanału ogrodowego. Podniesiono brzegi i usypano nowe wysokie groble przy stawie młyńskim w Dębie. Uporządkowanie stawu było zaczątkiem wcześniejszej koncepcji założenia w biskupich dobrach w Dębie filialnego ogrodu sentymentalnego nad wielkim stawem. W 1780 roku na uporządkowanym stawie młyńskim wybudowano nowy pomost, wzniesiono drewniana szopę na palach w niej przechowywano łodzie, pawilon przystani na pomoście i kręgielnie ogrodową. Na grobli młyńskiej zbudowano również romantyczną grotę o dwóch jaskiniach. Na szczycie kopca wzniesiono wzorowaną na chińskich motywach altanę z drewna topolowego.

Przeprowadzona regulacja rzeki umożliwiała teraz spacery łodzią po stawie Dębskim i z nurtem Łupi, od altany w Dębie aż do mostu pałacowego na granicy parku.

Około 1900 roku władze miasta przeprowadziły gruntowne prace renowacyjne na dawnym spuszczonym stawie młyna pałacowego. Staw oczyszczono,pogłębiono dno i usypano groble nadbrzeżne,darniując same brzegi. Dla utrzymania poziomu wody, który umożliwiałby pływanie łodziami, na wysokości mostu wymurowano próg z polnych kamieni. Po stronie miasta usytuowano drewnianą przystań łodzi i kąpielisko miejskie. Poziom wody w stawach na rzece na terenie parku utrzymywany był przez zastawki na młynie w parku Aleksandria – w tym czasie nazywanym jeszcze Willa Sabadiani.

Okres I wojny światowej przyniósł Skierniewicom znaczne zniszczenia zabudowy miejskiej. W pażdzierniku 1914 roku Niemcy wysadzili kamienny most kolejowy na Łupi i parowozownię, spalili dworzec. Zniszczony pałac stał pusty i ogołocony ze sprzętów.

Ze żródeł dobrze poinformowanych wiadomo że władze miasta Skierniewic mają w planach reaktywowanie parku, rzeki i ogrodów arcybiskupich.

 

Oprac. Koło PTTK "Sosenka"

 

 

18 kwietnia 2009r. odbyło się 1.wiosenne sprzątanie rzeki Łupii - Skierniewki

 

10 kwietnia 2010 r.  2.wiosenne sprzątanie Łupii - Skierniewki

 

14 kwietnia 2012 r.  4.wiosenne sprzątanie Łupii - Skierniewki

 

Register

User Registration
or Anuluj