Instytucje kultury

A+ A A-

Skierniewickie kolekcje oraz wystawa o Lwowie w RATP

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

10 stycznia 2013r w salach wystawowych Rejonowej Akademii obyły się wernisaże wystaw. Jedna z fotografiami Jerzego Piwowarskiego i widokówkami Adama Lenkiewicza zatytułowana "Ni ma jak Lwów!", na drugiej znalazły się kolekcje skierniewickich pasjonatów,

na której możecie Państwo obejrzeć, między innymi, eksponaty z następujących dziedzin:

- birofilistyka – pamiątki po Władysławie Strakaczu, podkładki pod kufle, kapsle piwne.

- deltiologia – pocztówki

- filumenistyka – etykiety zapałczane

- fonotelistyka – karty telefoniczne

-militarystyka – I wojna światowa nad Rawką, modele pojazdów z II wojny światowej.

 

Pasjonaci, właściciele kolekcji o każdym przedmiocie mogą długo opowiadać, ale często w prezentowanych dziedzinach są eksponaty, które stanowią tajemnicę lub czekają dopiero na odkrycie. W gablocie z pamiątkami po Władysławie Strakaczu można obejrzeć żeton i kartki, kupony z napisem „ćwiartka” sygnowane nazwiskiem Strakacza. Do czego służyły? Możemy się tylko domyślać.

Wśród eksponatów birofilistycznych są kapsle piwne; jeden z nich jest współczesny z napisem Skierniewice. Niestety kapsle z dawnego browaru skierniewickiego są trudno osiągalne i bardzo drogie na aukcjach. Warte zwrócenia uwagi są kolorowe podkładki pod kufle zwyczajowo zwane wafelkami.

Bardzo popularnym na przełomie lat 70.tych i 80.tych ubiegłego wieku hobby było zbieranie etykiet zapałczanych a nieco później kart telefonicznych, które obecnie wychodzą z użytku.

Na naszej wystawie wzrok przyciąga kolekcja eleganckich filiżanek śniadaniowych pochodząca z manufaktur bawarskich oraz zbiór   łyżeczek stanowiących pamiątkę z podróży z różnych państw czy miast.

Z zakresu militarystyki można obejrzeć modele pojazdów z czasów II wojny światowej w skali 1:35 i 1:72. Na wykonanie takiego modelu potrzeba około 300 godzin. Dokładność i precyzja jest tak duża, że w kabinie samolotu widać przez szybę zegary pokładowe a na skrzydłach samolotu wokół zamontowanych tam karabinów maszynowych - osmalenia.

Znawca i pasjonat I wojny światowej nad Rawką, jednocześnie członek grupy rekonstrukcyjnej Bolimów 1915, prezentuje swoje skarby: autentyczne fotografie z tego okresu z okolic Skierniewic, Bolimowa, Głuchowa oraz korespondencję żołnierzy.

Warto zwrócić uwagę na kolekcję wyrobów tytoniowych z lat 1900 – 1945.

Właściciel kolekcji przedwojennych widokówek, wydawanych przez Polskie Towarzystwo Krajoznawcze, może pochwalić się zbiorem około 2500 sztuk.

Wiele osób kolekcjonuje wszelkiego rodzaju figurki; na wystawie jest niewielka cząstka kolekcji prezentująca sowy i dzwonki.

Od prawie 20 lat skierniewicki fotografik, niezmordowany dokumentalista historii naszego miasta, wydaje corocznie Kalendarz Skierniewicki, uzbierała się już całkiem pokaźna kolekcja.

W Sali Toastowej możecie Państwo obejrzeć zbiór portretów, zatytułowany SKIERNIEWICZANIE. Portrety te są pieczołowicie przechowywane w skierniewickich domach, aby przypominać o rodzinnych korzeniach.

Ciekawostką jest tablo z lat 1924 – 1925 podarowane przełożonej pensji żeńskiej Janinie Twarowskiej przez jej uczennice a także pamiątkowe zdjęcie uczennic kończących szkołę   z 1913 roku. Warto zwrócić uwagę na podpis znajdujący się pod zdjęciem i motto: Pamiętać o stanowczości. Na zbiorowych fotografiach pracowników elektrowni miejskiej , maszynistów kończących kurs zawodowy czy chóru Towarzystwa Śpiewaczego znajdziemy nazwiska mieszkańców naszego miasta.

 

Właściciele kolekcji:

Krzysztof Górski –karty telefoniczne

Zbyszek Gradowski – Kalendarze Skierniewickie, łyżeczki

Andrzej Kostusiak – pamiątki po W. Strakaczu i miary gorzelniane.

Jarosław Lesiak - dzwonki.

Andrzej Matyjaszczyk – podkładki pod kufle i otwieracze do piwa.

Dariusz Michalski – modele pojazdów z II wojny światowej.

Bożena Mikucka – porcelana śniadaniowa i etykiety zapałczane.

Piotr Moskwa – I wojna światowa nad Rawką.

Artur Murgrabia – wyroby tytoniowe – I połowa XX wieku.

Patryk Olkowicz – kapsle piwne.

Mariusz Pierzankowski – pamiątki po W. Strakaczu, etykiety zapałczane.

Jadwiga Węgrzynowicz – sowy

Marceli Węgrzynowicz – przedwojenne pocztówki PTM.

 

Portrety oraz fotografie zbiorowe pochodzą ze zbiorów : p. Zbyszka Gradowskiego, p. Andrzeja Kostusiaka, p. Bożeny Mikuckiej, p. Marka Podwyszyńskiego. oraz p. Beaty Wisławskiej-Treter

info: RATP


Artykuły powiązane

Register

User Registration
or Anuluj