A+ A A-

10.lat Skierniewickiego Klubu Kolekcjonera

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

26 lutego 2007 r. z inicjatywy skierniewickich pasjonatów Zbyszka Gradowskiego, Mariusza Pierzankowskiego i Andrzeja Nowakowskiego odbyło się spotkanie założycielskie  Skierniewickiego Klubu Kolekcjonera.

Klub został powołany, aby wspólnie chronić od zapomnienia stare przedmioty związane z miastem, zgłębiać lokalną historię, wyjaśniać różnego rodzaju historyczne niejasności, które wówczas pojawiały się w prasie. W spotkaniu założycielskim uczestniczyło 12 lokalnych kolekcjonerów.

Pierwsze spotkanie miało miejsce  w poniedziałek i tak już zostało, od tego czasu spotkania odbywają się w ostatni poniedziałek miesiąca. Lokalu na spotkania klubu początkowo użyczał  Andrzej Nowakowski, pracujący wówczas w hotelu Polonia. Po zamknięciu hotelu miejscami spotkań klubu były Cafe Senatorska oraz w atelier fotograficznym Zbyszka Gradowskiego w starym browarze. Od 5 lat kolekcjonerzy mają stałą siedzibę w willi Kozłowskich pod skrzydłami Regionalnej Akademii Twórczej Przedsiębiorczości. RATP posiada galerie wystawiennicze, w których kolekcjonerzy mają możliwość prezentować swoje zbiory i pasje. Dużym zainteresowaniem zarówno pasjonatów, jak i mieszkańców miasta cieszy się wystawa Nasze Kolekcje organizowana w br. już po raz piąty. Skierniewicki klub liczy ok. 20 osób, które na spotkaniach wymieniają poglądy, rozpoznają stare fotografie, wyjaśniają skierniewickie zagadki, chwalą się nowymi zdobyczami.

- Organizujemy również spotkania wyjazdowe - mówi prezes Skierniewickiego Klubu Kolekcjonera Mariusz Pierzankowski. - Odwiedziliśmy wspólnie  Galerię Staroci i Pamiątek Zbigniewa Stania oraz Muzeum Czynu Zbrojnego w Lipcach Reymontowskich, Muzeum w Łowiczu i Nieborowie. Spotykaliśmy się również w prywatnych domach naszych  kolekcjonerów, aby obejrzeć zbiory, których nie da się przynieść na spotkania. Wspólnie uczestniczymy w interesujących nas prelekcjach n.p. w Muzeum w Nieborowie, czy Łowiczu. W 2012 r. wydano album „Ukłony z Skierniewic” oparty między innymi na bogatych zbiorach starych pocztówek i fotografii należących do naszych członków.

Kolekcjonerzy prezentowali swoje zbiory także poza Skierniewicami: w Muzeum Farmacji w Łodzi, w Woli Okrzejskiej, Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego. Zwieńczeniem działalności wystawienniczej klubu była dużą wystawa w Muzeum w Łowiczu zatytułowana „Tropem skierniewickich kolekcji”. Nasi kolekcjonerzy mieli  swój niekwestionowany wkład  w organizację Targów  Staroci w Skierniewicach.

- Ja sam, jak również i inni kolekcjonerzy roznosiliśmy ulotki o rozpoczynających się Targach w Skierniewicach - w Warszawie na Kole, w Spale, w Łodzi – mówi Mariusz Pierzankowski. - Dzięki temu przyjeżdża do nas w każdą pierwszą sobotę miesiąca coraz więcej  handlujących.

Właśnie nasi kolekcjonerzy  dotarli  do starych macew - żydowskich nagrobków zakopanych na prywatnym terenie, odnaleźli nagrobki z cmentarza ewangelickiego, czy elementy kopuł ze starej cerkwi. Wszystko to zostało uratowane. Bardzo dobrą robotę robią kolekcjonerzy, militaryści. Wiele czasu poświęcają na odkrywanie i renowację zapomnianych miejsc pamięci narodowej, cmentarzy wojskowych. Kolekcjoner senior Seweryn Lewandowski przez wiele lat opiekował się  mogiłami wojennymi rozrzuconymi na terenie Puszczy Bolimowskiej. Jego następcą, który kontynuuje to szlachetne dzieło jest Jacek Słupski. Dzięki takim osobom jak Jacek Słupski, Mariusz Pierzankowski czy Piotr Moskwa został w 2009 r. oczyszczony i zabezpieczony teren niemieckiego cmentarza z okresu I wojny światowej w Wólce Łasieckiej. Inni kolekcjonerzy, Łukasz Konopacki, Maciek Górski i Jacek Słupski w 2016 r. wykonali i doprowadzili do odsłonięcia  płyty pamiątkowej oraz  pomnika  na tym cmentarzu. Jest to wierna kopia dawnego monumentu. W 2014 r. Łukasz Konopacki z pomocą przyjaciół zrekonstruował pomnik Richarda  Schoeringa na cmentarzu Strzelba.

Zbiory skierniewickich kolekcjonerów ciągle się powiększają. Eksponaty zdobywane są  drogą targów staroci, aukcji internetowych, giełd a także w drodze wymiany.
- Postawiliśmy sobie za zadanie ocalić od zapomnienia wiele dziedzin życia czasów minionych naszej małej ojczyzny, przybliżyć postacie związane ze Skierniewicami oraz przypominać o przeszłości naszego miasta - mówi prezes Skierniewickiego Klubu Kolekcjonera.

 

Artykuły powiązane

 • By nie zgasła pamięć

  25 listopada (w poniedziałek) odbyła się promocja nowej książki związanej z lokalną historią


   One – czyli: Małgorzata Lipska-Szpunar i Aneta Kapelusz opowiadały o przewodniku po cmentarzu św. Józefa w Skierniewicach "Gdy gaśnie pamięć, mówią kamienie...", którego są autorkami.

   Miejska Biblioteka Publiczna jest wydawcą naszej książki i była organizatorem spotkania autorskiego.


  Małgorzata Lipska-Szpunar, Aneta Kapelusz: Rodowite skierniewiczanki. Pasjonatki i badaczki lokalnej historii. Popularyzatorki wiedzy o Skierniewicach i dawnych mieszkańcach miasta. Regionalistki należące do Skierniewickiego Klubu Kolekcjonera. Autorki artykułów prasowych z dziedziny historii regionu i wspólnej publikacji Skierniewiczanie nasi przodkowie. Ponadto autorki książek: "Po drugiej stronie rzeki" (M. Lipska-Szpunar) oraz "Tajemnice bramy Bombla i inne opowieści" (A. Kapelusz). Pracując w Akademii Twórczości przy Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach, promują dziedzictwo kulturowe, rękodzieło, sztukę i historię regionu, organizując warsztaty, wystawy i spotkania.

  FotoRelacja >>> ZOBACZ

   

   

 • Skierniewice wczoraj i dziś

  25 stycznia 2018  odbył się w Liceum Ogólnokształcącym im. B.Prusa wykład Zbyszka Gradowskiego i Mariusza Pierzankowskiego

 • Manewry ślubne kolekcjonerów

  26 sierpnia 2017 roku związek małżeński zawarli - Ewa Arciszewska i Piotr Moskwa

 • Kolekcjonerzy i ich KOLECJE 5

  To już piąta edycja prezentacji pasjonatów kolekcjonowania przedmiotów różnych.

 • Nasze Kolekcje 5

  od 30 marca -wystawa NASZE KOLEKCJE 5

 • Skierniewiczanie na starej fotografii

  Poświęcenie sztandaru NSZZ Solidarność Zakładów RAWENT 19 listopada 1981 roku

Register

User Registration
or Anuluj