A+ A A-

Piwiarka z czasów Strakacza

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

W 2011 r. Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei przystąpiło do odbudowy unikalnego wagonu do przewozu piwa z 1912 roku.

Na przełomie XIX i XX w. szybki transport schłodzonego piwa na większe odległości stał się dla wielu rozwijających swe rynki producentów istotnym problemem. Wówczas podstawowym środkiem transportu była się kolej i wiele browarów zakupiło wagony-izotermy do przewozu piwa. Jeden z nich znajduje się w zbiorach naszego Stowarzyszenia. Zbudowały go Ringhofferovy Zavody Praha-Smichov w 1912 r. dla jednego z browarów na terenie ówczesnych Austro-Węgier. Identyczny wagon eksploatowany był przez Browar Parowy Wł. Strakacza w Skierniewicach, a więc w mieście, w którym tworzymy od 1992 r. i udostępniamy od 2004 r. w zabytkowych obiektach Parowozowni kolekcję zabytkowego taboru kolejowego.

Projekt odbudowy zakładało na dwa etapy. Pierwszy już zakończony, współfinansowany przez Urząd Miasta Skierniewice i PSMK, obejmował naprawę elementów stalowych wagonu, jego zabezpieczenie antykorozyjne i przygotowanie drewna. Został on zakończony w 2011 r.

 Drugi - końcowy etap remontu przewiduje montaż nowego poszycia wagonu i otworzenie jego wyposażenia. Aby renowacja piwiarki, współtworzącej historię polskiego browarnictwa i kolejnictwa, mogła zostać ukończona konieczne jest zakupienie lakierów, śrub mosiężnych, izolacji termicznej oraz innych niezbędnych do ukończenia prac materiałów, na których zakup obecnie PSMK nie posiada środków.

Po zakończeniu prac renowacyjnych piwiarka  będzie eksponowana razem z innymi naszymi eksponatami w czasie imprez na terenie Parowozowni Skierniewice (ok. 3500 zwiedzających rocznie), a także w trakcie Dni Transportu Zbiorowego i Dni Techniki Kolejowej (ok. 5000 osób na rok) w Warszawie lub w Łodzi.

 

 

 

 

Remontowana piwiarka miejscem sesji fotograficznej

Register

User Registration
or Anuluj