A+ A A-

Pamięć o 2 Berlińskim Pułku Zmechanizowanym im. chor. Józefa Paczkowskiego

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

W dniu 12 października 2011 r. odbyła się skromna uroczystość przy obelisku 2 Berlińskiego Pułku Zmechanizowanego im. chor. Józefa Paczkowskiego znajdującym się przy Kościele Garnizonowym na placu Jana Pawła II.

 Członkowie Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego nr 2 im. gen. Zygmunta Berlinga, w większości byli żołnierze zawodowi 2 BPZ oddali hołd tym, którzy 12 października 1943 r stoczyli krwawą bitwę pod Lenino, walcząc w składzie 1 Warszawskiej Dywizji Piechoty im. Tadeusz Kościuszki.

W czasie składania kwiatów przy obelisku pięknie prezentował się posterunek honorowy złożony z członków grupy rekonstrukcyjnej ( Michał Świderek i Piotr Chrzan) 18 pułku piechoty w mundurach kościuszkowskich z lat 70-tych z żółtymi otokami na czapkach i karabinkami Kałasznikowa.

Posterunek stanął staraniem mł. Chor. Szt. Zbigniewa Garbicza i mł. Chor. Szt. Zbigniewa Łęczyckiego, którzy przeszkolili członków grupy rekonstrukcyjnej i wypożyczyli elementy umundurowania i wyposażenia, część wyposażenia oraz broń użyczył ppłk Jerzy Murgrabia z Muzeum Czynu Zbrojnego w Lipcach Reymontowskich.

Uroczystość zaszczycili prezes Zarządu Rejonowego ZŻWP ppłk Czesław Hebda i prezes Koła ZŻWP nr 2 mjr Władysław Lachowski.

Podczas spotkania uczczono również pamięć inwalidów wojennych i wojskowych, którym poświęcony jest obelisk usytuowany obok obelisku 2 BPZ. Obecny był prezes Związku Inwalidów Wojennych i Wojskowych w Skierniewicach st. sierż. Tadeusz Stasinowski i członkowie Zarządu.

2 Berliński Pułk Zmechanizowany im. chor. Józefa Paczkowskiego był związany ze Skierniewicami 40 lat gdzie stacjonował w latach 1949-1989. W 1989 roku przeniesiony do Giżycka, gdzie w 1993 roku został rozwiązany.

W 2011 roku rozwiązana została 1 Warszawska Dywizja Zmechanizowana im. Tadeusz Kościuszki, w której składzie znajdował się 2 pułk piechoty.

Czcząc pamięć o żołnierzach 2 BPZ należy pamiętać, że żołnierze pułku walczyli o wolną Polskę pod Lenino, nad Wisłą, na Pradze, pod Jabłonną, na Wale Pomorskim, nad Zalewem Szczecińskim, nad Odrą, nad Kanałem Hohenzollernów, Hawelą i w Berlinie. Wszędzie dawali dowody męstwa, ofiarności i poświęcenia a swoją bohaterską postawą w szturmie Berlina zasłużyli na miano 2 Berlińskiego Pułku Piechoty.

Na szlaku bojowym 2BPP poległo 741 żołnierzy. Zmarło z ran 144 żołnierzy, z chorób 22 żołnierzy. Zaginęło bez wieści 519 żołnierzy.

O tym, że 2 Berliński Pułk Zmechanizowany stacjonował 40 lat w Skierniewicach przypomina jedynie skromny obelisk i niewielka ulica jego imienia.

W Muzeum Czynu Zbrojnego w Lipcach Reymontowskich została otwarta w maju br. Wystawa stała poświęcona Garnizonowi Skierniewickiemu w latach 1945-2010, na której znaczna część poświęcona jest historii 2 Berlińskiego Pułku Zmechanizowanego.

 

Jerzy Murgrabia

Artykuły powiązane

Register

User Registration
or Anuluj