A+ A A-

Jubileusz Pułku ze Skierniewic

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

70 lat 2 Berlińskiego Pułku Zmechanizowanego w Skierniewicach

 

W najbliższą sobotę 15 czerwca w Kościele Garnizonowym w Skierniewicach odbędzie się uroczystość poświęcona powstaniu 2 Berlińskiego Pułku Zmechanizowanego. Pułk ten został sformowany w maju 1943 r. w Sielcach n. Oką na terenie ówczesnego ZSRR. Pułk w składzie 1 Dywizji Piechoty przeszedł cały szlak bojowy od Lenino do Berlina. W wyniku działań wojennych pułk stracił 1580 żołnierzy i oficerów.

Po zakończeniu działań wojennych, po krótkim pobycie w Modlinie, Siedlcach i Legionowie, w połowie 1949 r. pułk przeszedł na stałe miejsce dyslokacji do Skierniewic gdzie stacjonował przez równe 40 lat do 1989 r., po czym został przeniesiony do Giżycka. Pułk w tym czasie dobrze wpisał się w historię miasta i powiatu. Poza szkoleniem programowym pułk wykonywał również zadania na rzecz gospodarki narodowej, w tym dla lokalnej społeczności. Z pułku wywodzi się aż 28 generałów, którzy w różnym okresie czasu pełnili w pułku różne stanowiska służbowe.

Ostateczne pułk został rozwiązany w 1993 r., ale pamięć o nim nie zaginęła, również tu, w Skierniewicach. Uchwałą Rady Miasta jedna ze skierniewickich ulic na Zadębiu nosi imię „2 Berlińskiego Pułku Zmechanizowanego”, imię patrona pułku chor. Józefa Paczkowskiego nosi również ZSZ nr. 2 w Skierniewicach, a na osiedlu Rawka znajdziemy ulice „Bitwy pod Lenino” i „Gen. Zygmunta Berlinga”, pierwszego dowódcy 1 Dywizji Piechoty w skłąd której wchodził 2 pułk piechoty, zwany potem „berlińskim”.

Z tej okazji z inicjatywy Koła nr 2 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Skierniewicach postanowiono uczcić 70 rocznicę powstania pułku. Honorowy patronat nad uroczystością objął prezydent miasta Leszek Trębski. W programie obchodów jest uroczysta msza św., która rozpocznie się o godz. 10.50. Mszę celebrował będzie współorganizator uroczystości ks. mjr Paweł Piontek. Po mszy odbędzie się uroczysty koncert w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, a następnie obok dawnych koszar przy ul. Batorego odsłonięta będzie tablica pamiątkowa. Ta część uroczystości prowadzona będzie zgodnie z ceremoniałem wojskowym z udziałem wojskowej asysty honorowej z kompanii reprezentacyjnej z Dowództwa Wojsk Lądowych, po czym nastąpi zwiedzanie koszar.

Na chętnych czeka wspaniała grochówka i pokaz sprzętu wojskowego prezentowany przez Żandarmerię Wojskową z Mińska Mazowieckiego.

Z tej okazji wydana będzie również okolicznościowa Jednodniówka autorstwa Andrzeja Krysiaka i Jerzego Murgrabiego, opisująca historię pułku. Organizatorzy zapraszają mieszkańców Skierniewic i powiatu w najbliższą sobotę. Atrakcji z pewnością nie zabraknie.

Andrzej Krysiak

 

Komitet Organizacyjny obchodów 70 - lecia 2 Berlińskiego Pułku Zmechanizowanego. fot. Zb.Gradowski

 

                                       Komitet Organizacyjny Obchodów 70 – lecia powstania 2 Berlińskiego Pułku Zmechanizowanego

 

Patronat Honorowy                      – Leszek Trębski –Prezydent Skierniewic

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego - Władysław Lachowski

Z – ca przewodniczącego                       – Andrzej Krysiak

Z- ca przewodniczącego                         – Zbigniew Rejowski

Sekretarz                                                 – Zbigniew Gałat

Skarbnik                                                   -Andrzej Madej

Członkowie                                               - Jerzy Murgrabia

                                                                   - Czesław Hebda

                                                                  - Zenon Domagała

                                                                   - Józef Ośko

                                                                   - Tadeusz Stasinowski

                                                                  - Marian Sarniak

                                                                   - Zbigniew Garbicz

                                                                   - Tadeusz Krzemiński

Artykuły powiązane

Register

User Registration
or Anuluj