A+ A A-

Jubileusz 25-lecia PSMK

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zapraszamy na drugi jesienny „Wieczór w Parowozowni”

 W sobotę, 6 października 2012 w zabytkowej Parowozowni (Skierniewice, ul. Łowicka 1)  odbył się całodobowy piknik z okazji podwójnego jubileuszu – 25-lecia Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei i 20-lecie działalności PSMK w Parowozowni Skierniewice.

 

Uroczyste obchody połączono z otwarciem nowych wystaw tematycznych. Ogólnodostępna impreza miała charakter całodniowego pikniku, w ramach którego zaplanowano szereg  różnorodnych  atrakcji dla ciała i ducha.
Uroczystość została dofinansowana przez Urząd Marszałkowski w Łodzi (zadanie publiczne „Turystyka kolejowa w województwie łódzkim – 20 lat społecznego muzeum kolejowego w zabytkowej Parowozowni Skierniewice”).

W programie:
•    Specjalna wystawa i prezentacja taboru kolejowego w ruchu
•    Wystawa prac  malarskich Zbigniewa Sułkowskiego
•    Wystawa „25-lecie PSMK i 20-lecie działalności PSMK w Parowozowni Skierniewice”
•    Prezentacja dorobku literackiego i naukowego członków PSMK
•    Wystawa urządzeń sterowania ruchem kolejowym
•    Czynna centrala telefoniczna
•    Spektakl teatralny „Świeczka zgasła” (w wagonie z 1889 r.)
•    Pokaz filmów o tematyce kolejowej: „Jak co dzień”  (K. Karabasz), „Węzeł” (K. Karabasz), „Kolejarskie słowo”  (A. Munk)
•    Wieczór artystów
•    Pokaz sztuki kowalskiej w wykonaniu Drużyny Najemnej „Dziki bez”
•    Przejazdy drezynami ręcznymi.

 

 

W sobotę 27 października  (godz. 18.00 i 19.00) Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei zaprasza do Parowozowni Skierniewice (ul. Łowicka 1) na drugi jesienny „Wieczór w Parowozowni”.

 

Tym razem skierniewicka grupa artystyczna Banana Perwers wystawi sztukę Aleksandra hr. Fredry pt. „Świeczka zgasła”.  Sztuka miała swoją prapremierę 6 października 2012 r. z okazji 25-lecia PSMK, kiedy to udało się nam po raz pierwszy wystawić spektakl w jadącym pociągu. Przygotowywaliśmy się do tego przedsięwzięcia od dawna, bowiem znając wcześniejszy sukces zakopiańskiego „Teatru Witkacego”, który na motywach „Szalonej lokomotywy” wystawiał w wagonie spektakl „StEG Wien”, coś takiego chcieliśmy zrobić i my.
Przedstawienie wystawione obecnie jest kolejną adaptacją XIX-wiecznego oryginału – niezbyt znanej jednoaktówki Aleksandra hr. Fredry pt. „Świeczka zgasła”.  Dominika Dawidowicz z grupą Banana Perwers dostosowała tekst do realiów współczesnych, pomijając archaizmy językowe sztuki napisanej ok. 140 lat temu. Akcja odmiennie niż  w oryginale toczy się w wagonie kolejowym. Zamiast Fredrowskiego „podłego zajazdu” jako scenografia posłuży zabytkowy wagon 4 klasy (L. Steinfurt, Königsberg  1889). W role konduktorów wcielą się członkowie i wolontariusze PSMK. W przedstawieniu wykorzystane zostaną także fragmenty utworu scenicznego Emila Zegadłowicza.

 

Ze względu na duże zainteresowanie przedstawienie zostanie wystawione dwukrotnie: o godz. 18.00 i 19.00.  Liczba miejsc ograniczona pojemnością wagonu. W oczekiwaniu na spektakl będzie można zwiedzić wystawy stałe oraz czasowe („25-lecie PSMK i 20-lecie działalności PSMK w Parowozowni Skierniewice”, wystawa prac  malarskich i fotograficznych Zbigniewa Sułkowskiego).

 

Cykl czterech wydarzeń artystycznych jest współfinansowany przez Urząd Marszałkowski w Łodzi (dotacja na zadanie „Wieczory z kulturą w zabytkowej Parowozowni Skierniewice”).

Kolejne atrakcje odbędą się 10 i 24 listopada.
Wstęp wolny.
 

 

Artykuły powiązane

Register

User Registration
or Anuluj