A+ A A-

Związki Ignacego Paderewskiego ze Skierniewicami

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Na fotografii (od lewej) W.Strakacz i I.Paderewski Na fotografii (od lewej) W.Strakacz i I.Paderewski

Ignacy Paderewski (u. 1860r. na Podolu - zm. 1941r. w Nowym Jorku) od najmłodszych lat przejawiał uzdolnienia muzyczne.

Początkowo pobierał nauki u prywatnego nauczyciela, następnie studiował w konserwatorium warszawskim, ówczesnym Instytucie Muzycznym. Właśnie podczas studiów zaprzyjaźnił się z dwoma braćmi, mieszkańcami Skierniewic: Józefem i Tymoteuszem Adamowskimi. Józef był wybitnym wiolonczelistą , Tymoteusz – skrzypkiem.

 

Ignacy zaprzyjaźnił się do tego stopnia , że wszystkie święta ,czasami niedziele spędzał w domu państwa Adamowskich, przy ulicy Piłsudskiego, w którym był traktowany jak trzeci syn. O serdeczności gospodarzy i szacunku, jakim ich darzył, Paderewski wspomina zresztą w swoich pamiętnikach.

Ignacy Paderewski odwiedzał także Skierniewice już jako światowej sławy wirtuoz. Po I wojnie światowej odwiedzał jeszcze dwukrotnie nasze miasto. W okresie międzywojennym jego osobistym sekretarzem był brat Władysława Strakacza, społecznika i właściciela skierniewickiego browaru, Sylwin. W 1919r. Paderewski przebywał z prywatną wizytą wraz z Sylwinem Strakaczem w majątku Strakaczów w Strobowie. Przy okazji tej wizyty koncertował w sali restauracyjnej Bindera, późniejszej sali kina Stolica , znajdującej się przy ulicy Senatorskiej.

Ponownie odwiedził Skierniewice wraz z żoną 5 lutego 1920r. Wówczas był honorowym gościem na uroczystym posiedzeniu VI Sejmiku Skierniewickiego, podczas którego Sejmik uchwalił przekazanie przez powiat skierniewicki kwoty 100 000 mkp. na budowę polskiej floty handlowej i wojennej.

 Oprac. Małgorzata Szpunar

 

Artykuły powiązane

  • Kamila Strakacz

    Mateczka Strakaczowa                                           

  • Browar Władysława Strakacza

    Przypomnijmy więc, że historia browaru sięga 1862 roku, kiedy to Franciszek Brauliński nabył jeden z pięciu funkcjonujących w mieście warsztatów browarniczych, zajmujących się warzeniem piwa.

Więcej w tej kategorii: « Ignacy Krasicki w Skierniewicach

Register

User Registration
or Anuluj