A+ A A-

Ignacy Krasicki w Skierniewicach

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Arcybiskup Ignacy Krasicki herbu Rogala, najwybitniejszy pisarz epoki Oświecenia , był ostatnim prymasem rezydującym w pałacu w Skierniewicach w okresie 1795-1801.

Krasicki objął rezydencję i zamieszkał na stałe w Skierniewicach, wiodąc spokojne życie literata po śmierci swego poprzednika arcybiskupa Michała Poniatowskiego.

 Ustronna atmosfera skierniewickiego pałacu sprzyjała tworzeniu nowych dzieł literackich. Tutaj powstawały bajki, trzecia część „Pana Podstolego”. W tutejszym pałacu Krasicki tłumaczył z łaciny „Żywoty sławnych mężów” Plutarcha oraz pisał dzieło „ O rymotwórstwie i rymotwórcach.”. Tutaj także przygotowywany był do druku periodyk literacki „Co tydzień”. Pismo to wydawane było w latach 1798-1799, ukazało się tylko 39 numerów.

Literackim doradcą i przyjacielem prymasa, był ex-ksiądz pijar Franciszek Ksawery Dmochowski, zdolny ówczesny literat , publicysta i krytyk literacki. Dzięki staraniom Krasickiego u władz pruskich Dmochowski powrócił z zagranicy i zamieszkał w skierniewickim pałacu. Do Dmochowskiego należało uporządkowanie i przygotowanie do wydania wszystkich dzieł Krasickiego. Dzieła te wydane w 10-ciu tomach , ukazały się już po śmierci autora.

Arcybiskup posiadał bardzo bogate zbiory biblioteczne. Podczas pobytu w Skierniewicach uzupełniał kolekcję, skupował nowe wydania, zarówno współczesne jego czasom jak i starożytne. Posiadał również bardzo rzadki zbiór bizantynów weneckich. W kolekcji jego wyróżniał się słynny trzy tomowy rękopis Jana Długosza oprawiony w piękną skórę. Dzieło to, pod koniec życia, ofiarował kapitule gnieźnieńskiej. Biblioteka prymasa liczyła około 4.000 woluminów. Najwięcej dzieł w skierniewickiej bibliotece było z zakresu literatury pięknej i teorii wymowy. Kiedy arcybiskup zmarł, jego zbiory biblioteczne, zostały sprzedane i wzbogaciły księgozbiór Liceum Warszawskiego.

Ignacy Krasicki doceniał sztukę ogrodniczą i zajął się upiększaniem parku. Do prowadzenia ogrodu przypałacowego sprowadził z Heidelbergu ogrodnika Jana Krebsa. Krebs prowadził ogród według życzeń prymasa, upodabniając go do dawnej rezydencji prymasów warmińskich znajdującej się w Smolanach na Warmii, w której Krasicki rezydował do 1795 roku.

W 1796 roku, po utracie niepodległości kraju, nastąpiła sekularyzacja dóbr kościelnych. Rząd pruski skonfiskował wszystkie dobra prymasowskie, w tym cały majątek skierniewicki.

Dzięki znajomości Ignacego Krasickiego z królem Prus Fryderykiem II, arcybiskup zawarł układ z Generalną Kamerą w Berlinie na mocy której uzyskał 300 000 zł rocznej pensji. Ponadto pozostawiono mu dożywotnie prawo użytkowania dóbr w Skierniewicach, zamieszkiwania w pałacu (do śmierci w marcu 1801r) oraz korzystania z części ogrodu.

 

Opr. Małgorzata Lipska-Szpunar

Artykuły powiązane

 • Wiesława Maciejak - wiosennie

  WIOSNA

  wszystko już napisano
  o listkach bladozielonych,
  ukrytych w trawach krokusach,

 • Powstanie Styczniowe w Skierniewicach i okolicy

  22 stycznia b.r. mija 150 lat od wybuchu Powstania Styczniowego i mordu 13 powstańców w pobliżu skierniewickiego szpitala.

 • Wisławie Szymborskiej NIEZWYKŁEJ POETCE

  rozsmakowałam się w Wisławie

  i nie dlatego że Wisława

  i nie dlatego że noblistka

  kocham jej wiersze

  bo rozumiem

  bo składa słowa w taki sposób

  że i do serca trafią i do głowy

 • Wspomnienie -1945 r.

         W mroźny styczniowy dzień

         Warszawa witała żołnierzy

         Co wolność dla niej przynieśli

         Choć cała w gruzach leży.

 • Skierniewickie obciągaczki

  Obciągaczki ze Skierniewickich Zakładów Piwowarsko-Słodowniczych w roku 1953 otrzymywały 2,29 zł. uposażenia. Ich koledzy – obciągacze dostawali o 40 groszy więcej za taką samą pracę. Nic się więc nie zmieniło od tamtych czasów.  

 • Tadeusz Stasinowski - wiersze

           Zapomniani i Niedoceniani

  Oglądałem telewizję w dniu Wojska Polskiego

  O nas byłych żołnierzy słowa żadnego

  I powiem to z żalem, ale całkiem szczerze

  Weteranów jest pełno, a gdzie My żołnierze

Register

User Registration
or Anuluj