A+ A A-

eFeF Urodziny Mistrza

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

eFeF Urodziny Mistrza

Już po raz czwarty w Skierniewicach odbędzie się festiwal poświęcony pamięci fenomenalnego Federico Felliniego – człowieka o niezwykłej osobowości i wielu pasjach – reżysera, malarza,  muzyka i pisarza. Podczas dwóch dni trwania imprezy będziemy mogli zanurzyć się w fascynujący świat muzyki, fotografii, tańca i filmu oraz spotkać się ze znanymi artystami. A wszystko dzięki inspiracji twórczością wielkiego mistrza.

Przypomnijmy, że festiwal „eFeF URODZINY MISTRZA. Inspiracje...” powstał z inicjatywy wywodzącego się ze Skierniewic reżysera i aktora Lecha Mackiewicza oraz kilku osób chcących stworzyć coś, co dalekie jest od komercjalizmu, banału i kultury masowej. Dzięki temu powstało dzieło, które na stałe wpisało się w skierniewicki kalendarz prestiżowych wydarzeń kulturalnych i jest obowiązkowym punktem każdego miłośnika sztuki.

Tematem przewodnim tegorocznego festiwalu jest „Moje Miasto”.

Przegląd odbędzie się 18 i 19 stycznia nie bez przyczyny - 20 stycznia 1920 r. wielki Federico przyszedł na świat. Festiwal zatem jest swoistym prezentem jego organizatorów i twórców dla mistrza.

„eFeF...” rozpocznie się w piątek „Rzymem” Felliniego, w którym reżyser „przechadza się” po swoim ukochanym mieście. Po projekcji filmu w Art de Grand odbędzie się koncert skierniewickiej grupy „Green Craft” i Behavior.

Natomiast w sobotę będziemy mogli zwiedzać miasta świata, dzięki wystawie National Geografic „Miasta – inna perspektywa” oraz obrazom ze zbioru „Moje miasto” skierniewickiego Biura Wystaw Artystycznych. Tego dnia na „eFeF...” zapraszamy również wielbicieli talentu Krzysztofa Pieczyńskiego – aktora, który w swej twórczości artystycznej pozostaje wierny sobie i obranym przez siebie wartościom. Będzie można również pośmiać się podczas występu kabaretowego Kacpra Rucińskiego, zwycięzcy tegorocznego SZPAKA – prestiżowego Szczecińskiego Przeglądu Autorskich Kabaretów.

Natomiast miłośnicy tańca oraz akordeonowego brzmienia będą mogli obejrzeć występ Akademii Tańca 4 -20 i Jakuba Bondaruka, ucznia Szkoły Muzycznej w Skierniewicach w programie „Takie tango”.

Sercem festiwalu będzie jednak rozstrzygnięcie konkursu filmowego pod hasłem „robienie swojego...”, podczas którego oceniane będą filmy nieprofesjonalnych, niezależnych i ambitnych  twórców. Prace konkursowe można zgłaszać jeszcze do 11 stycznia. Inspiracją do etiud filmowych ma być hasło: „Moje miasto, a w nim...”. Jury w składzie: Jarosław Barzan ( montażysta filmowy ), Tomasz Przybysz ( kaskader filmowy ), Grzegorz Pieńkowski ( tłumacz, krytyk literacki ) Beata Jabłońska ( wiceprezydent Skierniewic ) oraz Krystyna Piotrowicz ( twórczyni i animatorka skierniewickiego DKF Eroica ) wyłoni laureatów, przyznając nagrodę „Małego eF” w dwóch kategoriach: dla najlepszego filmu ( nagroda 1000 zł. ) i za szczególne walory artystyczne ( nagroda 500 zł. ). Przewidziana jest również nagroda publiczności.  

Ważnym punktem festiwalu jest przyznanie „Duże eF” w dziedzinie twórczości artystycznej. W tej kategorii nominowani zostali: Grzegorz Berniak – dyrygent, założyciel Skierniewickiej Orkiestry Kameralnej, Fundacja Teatr Realistyczny za całokształt twórczości i Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei za ochronę dziedzictwa narodowego i działania na rzecz kultury. Zwycięzcę „Dużego eF” wyłoni publiczność.

Zwieńczeniem festiwalu „eFeF...” będzie koncert charyzmatycznej gwiazdy muzyki rockowej - Kory.

Organizatorem imprezy jest Urząd Miasta Skierniewice.

Wstęp na festiwal jest nieodpłatny z wyjątkiem koncertu Kory ( 35zł bilet ulgowy, 40 zł.  normalny) i zespołu Behavior.

 

Ostatnio zmieniany piątek, 08 marzec 2013 12:50

Register

User Registration
or Anuluj