Błąd
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/estetsma/public_html/oldskierniewice24/images/fototeka/var/albums/FR-2011r/Garncarstwo-Konopczynskich
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/fototeka/var/albums/FR-2011r/Garncarstwo-Konopczynskich
A+ A A-

Garncarstwo Rodziny Konopczyńskich

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Bolimów jest osadą o starych tradycjach garncarskich. Produkcja naczyń glinianych stanowiła przez dziesiątki lat jedno z głównych zajęć miejscowej ludności.

    Niegdyś było w Bolimowie około 20 warsztatów garncarskich, natomiast do dnia dzisiejszego pozostał tylko jeden. Rodzina Konopczyńskich ceramiką trudni się od ponad 200 lat. Obecnie już szóste pokolenie zajmuje się garncarstwem. Tradycje garncarskie w rodzinie Konopczyńskich rozpoczął Franciszek Konopczyński, który około 1839 roku ożenił się z córką garncarza Jana Walickiego (dawniej rzemiosło to dziedziczono tylko w linii męskiej ). Następnym z rodu był Jan (1840-1894), a po nim jego syn Walenty (1863 – 1932), który nauczył się garncarstwa pracując u boku ojca, majstra garncarskiego. W 1881 roku książę Michał Piotr Radziwiłł otworzył manufakturę majoliki w pobliskim Nieborowie i tam zatrudnił do toczenia naczyń garncarzy z Bolimowa między innymi Walentego. Tam też Walenty współpracował ze Stanisławem Jagminem zdobiąc naczynia kolorowymi szkliwami. Praca w manufakturze wywarła duży wpływ na ceramikę Konopczyńskich, gdyż po jej zakończeniu Walenty stworzył własny styl zdobienia naczyń. Początkowo były to rośliny stylizowane na hafcie i wycinance łowickiej, później zaś własny, oryginalny motyw ptaszka bolimowskiego. Jego ceramika mocno odbiegała od wzorców ludowych produkowanych wówczas w Bolimowie.
    W Bolimowie produkowano głównie ceramikę użytkową: misy, talerze, dzbanki, dzieże, donice, dwojaki oraz w mniejszym stopniu dekoracyjną, wazony, wazoniki.
    1997r_Stefan KonopczyńskiNastępne pokolenia tej rodziny; Stefan (1901-2001), Jan i obecnie córka Jana - Dorota z mężem Pawłem Aftewiczem kontynuują tradycje garncarskie.
    Wyroby z Warsztatu Garncarskiego Rodziny Konopczyńskich charakteryzują się białym (kremowym) tłem. Dekoracje stanową z jednej strony naczynia kompozycja kwiatowa, a z drugiej stylizowany ptaszek siedzący na gałązce. Rysunek malowany jest cienką kreską w kolorze czarnym nanoszony ręcznie cienkim pędzelkiem specjalnymi farbami do ceramiki, wypełniony kolorami. Obecnie część wyrobów zdobiona jest także metodą flamerowania, tj. nanoszenia na siebie kolejnych warstw szkliwa aby uzyskać kolorowe zacieki.2006r. Jan Konopczyński    Ceramika bolimowska już w okresie międzywojennym była prezentowana w Warszawie w Zachęcie, na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu, a także w Wilnie. W tym czasie wykonywane były także naczynia dla Prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego do dworku w Spale.
    Naczynia Konopczyńskich znajdują się w wielu polskich muzeach: w Warszawie, Łodzi, Toruniu, Krakowie, Włocławku, Łowiczu, Lipcach Reymontowskich, a także Muzeum Polskim w Rapperswill w Szwajcarii.
Ceramika bolimowska od dawna była i cały czas jest doceniana. W 60-tych latach pracownia Konopczyńskich wykonywała naczynia na zamówienie do filmów:
„Generał Walter”, „Syrenka Warszawska”, „Faraon” oraz „Krzyżacy”. W ostatnich latach wykonywane były naczynia, głównie kufle, butle, misy do filmów: „Dzieje Mistrza Twardowskiego”, „Ogniem i mieczem”, ,,Przeprowadzki”, „Wiedźmin”. Wykorzystano je także w „Panu Tadeuszu” i „Zemście”. Ostatnio naczynia od Konopczyńskich można było zobaczyć w serialu „Blondynka”.
Aktualnie w pracowni w Bolimowie odbywają się warsztaty garncarskie, a także lekcje regionalne podczas których można zapoznać się z pracą garncarza i jednocześnie utoczyć własne naczynie. W części muzealnej można zobaczyć pamiątki rodzinne, narzędzia i sprzęty  używane prawie sto lat temu.

opr. RATP

13.04.2012r. w Regionalnej Akademii Twórczej Przedsiębiorczej (w willi Kozłowskich) odbyło się otwarcie wystawy pt. "Warsztat Garncarski Rodziny Konopczyńskich w Bolimowie"

 

{gallery}fototeka/var/albums/FR-2011r/Garncarstwo-Konopczynskich{/gallery}

Register

User Registration
or Anuluj