A+ A A-

Łowicka Noc Muzeów 2014

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

17 maja - Noc  Muzeów „Z muzyką w tle” w Łowiczu

 

sobota 17 maja 2014 r., godz. 17.00 - 24.00

Tematem przewodnim tegorocznej NOCY MUZEÓW jest muzyka. Jedną z największych atrakcji imprezy będzie koncert kwartetu Macieja Fortuny pt. „Kolberg Fortuny”. Projekt powstał z okazji 200 rocznicy urodzin Oskara Kolberga – folklorysty, etnografa, muzyka, kompozytora - z inspiracji jego monumentalnym dziełem Lud. Na program koncertu składają się najpiękniejsze pieśni wybrane przez Macieja Fortunę z 30 tomów dzieła Lud. W przeważającej części są to melodie z rejonu Wielkopolski, na nowo zaaranżowane. Powstały utwory odbiegające od tych zebranych w XIX wieku.
Koncert będzie poprzedzony
recitalem Macieja Fortuny i Krzysztofa Dysa.

Zespół Macieja Fortuny to międzynarodowa formacja młodych artystów patrzących na muzykę inaczej niż poprzednie generacje. Dzięki związkom ze współczesną muzyką młodego pokolenia ich przekaz pozostaje świeży i komunikatywny. Receptą na komunikatywność stało się w tym przypadku odarcie ze zbędnego patosu. Dzięki tej zmianie muzyka zespołu stała się prawdziwie uniwersalną.

Skład Zespołu:

Maciej Fortuna (Polska) - trąbka, elektronika, instrumenty różne

Marina Terlecka (Ukraina) - bandura, śpiew

Wojciech Świeca (Polska) - gitara, elektronika

Andrzej Konieczny (Polska) - perkusja, elektronika

Występem zaszczycą nas również uczniowie Niepublicznej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łowiczu, którzy zaprezentują repertuar barokowy. Koncert będzie poprzedzony prelekcją pani Barbary Ligęzy.

Kolejnym wydarzeniem będzie spektakl „Celineczka” na motywach baśni H. Ch. Andersena według scenariusza i w reżyserii Magdaleny Kłosińskiej, pod opieką artystyczną Agnieszki Kulińskiej. Znana baśń, w zupełnie nowej odsłonie, zostanie przedstawiona przez Grupę Artystyczną „Trzypotrzy” z Zespołu Szkół przy ul. Grunwaldzkiej 9 w Łowiczu. Premiera spektaklu odbyła się w marcu tego roku w Teatrze PWST we Wrocławiu. W przedstawieniu wykorzystano muzykę takich twórców jak: Michał Lorenc, Antonio Pinto, Rachel Portman, Yann Tiersten, Hans Zimmer, Sad Violin, Golden Melody.

Ponadto podczas Nocy Muzeów zostaną udostępnione dwie nowe wystawy:

- „Łowicka galeria sztuki”, na której zostaną zaprezentowane prace znaczących artystów XX w., związanych z Łowiczem, m.in. Czesława Tańskiego, Stanisława Noakowskiego, Aleksandra Krawczyka, Kazimierza Strzemińskiego, Teodora Klonowskiego, Zdzisława Pągowskiego, Zofii i Romana Artymowskich, Zofii Rostad-Abadie. Obok nich zostanie pokazana twórczość obecnie działających w regionie malarzy. Będzie to nowa stała ekspozycja w naszym muzeum. Podczas wystawy odbędą się warsztaty poprowadzone przez panią Aldonę Zając i Młodzieżową Grupę Impress, podczas których młodzi ludzie będą inspirować się dziełami mistrzów. Warsztaty będą połączone z konkursem dla dzieci i młodzieży.

- „Oskar Kolberg (1814 – 1890). Kompozytor, folklorysta, etnograf”. Wystawa prezentuje najważniejsze dziedziny twórczości artystycznej i badawczo-edytorskiej Oskara Kolberga. Ilustruje okresy życia i aktywności twórczej w wielu obszarach jego zainteresowań kulturą ludową – polską i słowiańską. Przedstawia środowisko rodzinne, związki z Przysuchą, lata nauki i młodości w Warszawie, pracę kompozytora i krytyka muzycznego, twórczość naukowo-badawczą w zakresie folklorystyki i etnografii, działalność edytorską, powstanie i realizację programu „Lud”, okres spędzony w Modlnicy – szczególnie sprzyjający owocnym badaniom etnograficznym oraz ostatnie lata życia w Krakowie. Wystawę udostępniło Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu.

Jak zawsze w Noc Muzeów, zostaną ogłoszone wyniki konkursu: „Muzealne Spotkania z Fotografią”. Muzeum w Łowiczu po raz siódmy zorganizowało etap pośredni konkursu skierowanego do dzieci i młodzieży. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął Starosta Łowicki. Międzynarodowa edycja tego konkursu jest od lat organizowana przez Muzeum w Koszalinie. Dotychczas w każdej edycji prace Łowiczan były nagradzane, a ich fotografie prezentowane na wystawach pokonkursowych w wielu placówkach kultury w kraju i poza jego granicami.

Ponadto specjalnie dla najmłodszych będą przygotowane dodatkowe atrakcje - warsztaty plastyczne, konkursy, łamigłówki związane z łowicką sztuką ludową.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

 

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:

17.00 - Rozstrzygnięcie konkursu: „Muzealne Spotkania z Fotografią”

18.00 - koncert Maciej Fortuna – trąbka, Krzysztof Dys – fortepian

19.00 - koncert „Muzyka baroku” w wykonaniu uczniów Niepublicznej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łowiczu poprzedzony prelekcją p. Barbary Ligęzy

21.00 – spektakl „Celineczka” – Grupa Artystyczna „Trzypotrzy” (Zespół Szkół przy ul. Grunwaldzkiej 9 w Łowiczu)

22.00 - koncert „KolbergFortuny” w wykonaniu kwartetu Macieja Fortuny (Krzysztof Dys – fortepian, Marina Terlecka - bandura, śpiew, Alicja Fortuna – śpiew, Andrzej Konieczny – perkusja)

Ponadto:

- udostępnienie stałej ekspozycji „Łowicka Galeria Sztuki” prezentującej prace artystów związanych z Łowiczem od poł. XIX w. po współczesność

- warsztaty plastyczne prowadzone przez p. Aldonę Zając i Młodzieżową Grupę Impress połączone z konkursem dla dzieci i młodzieży (17.00 – 19.30) na wystawie Łowicka Galeria Sztuki

- wystawa związana z 200. rocznicą urodzin Oskara Kolberga (ze zbiorów Muzeum Wsi Radomskiej),

- etnograficzne warsztaty i łamigówki dla dzieci i młodzieży – ekspozycja etnograficzna

WSTĘP WOLNY

Organizatorzy: Muzeum w Łowiczu

Współorganizatorzy:
Urząd Miejski w Łowiczu

Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej

Ostatnio zmieniany środa, 28 maj 2014 19:43

Register

User Registration
or Anuluj