A+ A A-

Uroczystość przy Skwerze Wł. Strakacza i Biesiada Skierniewicka

Nowo wydana pocztówka, pojawi się na uroczystości 14 czerwca Nowo wydana pocztówka, pojawi się na uroczystości 14 czerwca

14 czerwca 2014 będzie dniem szczególnym dla osób dla których historia miasta i dzieje Browaru Parowego Władysława Strakacza są nieobojętne.

Musiało upłynąć wiele lat, zanim zapoczątkowana przez Skierniewickie Bractwo Piwne inicjatywa nadania skwerowi przy zbiegu ulic Jagiellońskiej i Konstytucji 3 Maja imienia Władysława Strakacza zakończyła się pomyślnie – 14 marca 2014 r. Rada Miasta Skierniewic podjęła stosowną uchwałę w tej sprawie. Nadarza się więc wspaniała okazja, aby uczcić ten fakt.

Skwer im. Władysława Strakacza to niewielki, ale szczególny fragment Skierniewic. Położony jest bowiem przy dawnej bramie wjazdowej do Browaru Parowego Strakacza i przy Sejmiku. To właśnie tutaj, w sobotę 14 czerwca, rozpoczniemy uroczystość, podczas której przywołamy i uhonorujemy postać Władysława Strakacza – przedsiębiorcy, wielkiego społecznika i honorowego obywatela naszego miasta.

Udział w wydarzeniu zapowiedział bratanek Władysława Strakacza, Stanisław Strakacz z małżonką, synem Piotrem i wnukiem Tomaszem, będą przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Skierniewicach, której Władysław Strakacz był komendantem. Pojawią się pasjonaci motoryzacji, dla których właściciel browaru był w Skierniewicach pionierem. Oczekujemy na imprezie licznych gości, przedstawicieli stowarzyszeń piwnych, Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei, Grupy Rekonstrukcyjnej Stowarzyszenia Tradycji 26. Skierniewickiej Dywizji Piechoty, osoby które pracowały w browarze jak też mieszkańców pamiętających tamte dawne czasy.

Wyjątkowość chwili uświetni występ Miejskiej Orkiestry Dętej, a w dawny klimat wprowadzi nas grupa teatralna Com.pl.ex, przedstawiając epizod zaczerpnięty z widowiska historycznego „Tak dawniej bywało w Skierniewicach”, oparty na tekście Wiesławy Balcerskiej i aranżacji muzycznej Witolda Marjańskiego. Organizatorzy radzi byliby przywitać gości ubranych na tę okoliczność w stroje retro.

Punktem kulminacyjnym oficjalnej części uroczystości będzie wkopanie Kapsuły Czasu oraz oznakowanie skweru.

 

Kolejna część programu stanowić będzie BIESIADA SKIERNIEWICKA, która odbędzie się przy ul. Mickiewicza 11 w Drugim Domu i jest przewidziana dla wszystkich chętnych.

W tym przypadku także stroje retro mile widziane.

 

W programie przewidziane są między innymi:

PIW PAW - prezentacja zaproszonych browarów i degustacja mało znanych gatunków piwa oraz wykłady o piwie,

NAWARZ SOBIE PIWA – warsztaty dla amatorów domowej produkcji piwa,

PIOSENKA BIESIADNA – z udziałem zespołów: Robin’s Band, Geen Craft oraz Marka Sadowskiego i Andrzeja Nowakowskiego,

WYBORY AFRODYTY Z PIANY,

Rozstrzygnięcie konkursu na przekąskę piwną,

GRUNT TO RODZINKA – zabawy i konkursy, w tym także dla dzieci,

TU SIĘ ISKRZY - ognisko dla wszystkich uczestników imprezy połączone z degustacją chleba z Piekarni MAKÓW, oraz degustacją i pieczeniem kiełbasek Zakładów ŚCIBIORÓW,

A na koniec AFTER PARTY – wieczór w Drugim Domu.

Jednym z piw jakie pojawią się na biesiadzie to Dry Stout 10,5 Blg, ok 4% alk. Piwo zostało uwarzone przeze Joannę i Piotra Wojnarskich, członków Bractwa Piwnego. Piotr i Joanna zajmują się piwowarstwem domowym od 4 lat. Od 2 lat starają się aktywnie promować piwowarstwo domowe w Łodzi. Są pomysłodawcami oraz współorganizatorami OffBeer - Łódzkiego Festiwalu Piwa.

Wstęp na Biesiadę jest bezpłatny, ale niestety ograniczony ilością miejsc. Karty wstępu będą dostępne będą u organizatorów oraz ambasadorów imprezy.

 

Organizatorzy:

Skierniewickie Bractwo Piwne, Klub Drugi Dom, Agencja ESTET

 

Honorowy Patronat

Prezydenta Skierniewic

Leszka Trębskiego

 

Dobrodzieje:

Miasto Skierniewice, Starostwo Powiatowe w Skierniewicach, Ochotnicza Straż Pożarna w Skierniewicach, Miejska Orkiestra Dęta ze Skierniewic, Zespół Teatralny - "Com.pl.ex", Klub Kolekcjonera, Grupa Rekonstrukcji Historycznej 26 DP, Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei, Izba Historii Skierniewic, Miejski Ośrodek Kultury w Skierniewicach, Zespół Muzyczny Robin's Band, Kasia Piłat, Andrzej Nowakowski i Marek Sadowski, Zespół Muzyczny Green Craft, Bractwo Piwne - Towarzystwa Promocji Kultury Piwa, Zakłady Mięsne Ścibiorów, Piekarnia Maków, Jan Dziedzic - Sfamasz, Klub Żelezny Orzeł, Joanna i Piotr Wojnarscy ...

 

Pora i miejsca:

- godz. 15.00 - Skwer im. Władysława Strakacza (przed Starostwem Powiatowym) u zbiegu ul. Konstytucji 3-Maja i ul. Jagiellońskiej

- godz. 16.00 -  Klub Drugi Dom, ul. Mickiewicza 11

 

 

Prezentacje uczestników

 

Trwają prace nad programem tego wydarzenia. Na bieżąco będziemy uzupełniać i aktualizować tą zapowiedź. Zastrzegamy możliwość zmiany w programie.

 

 

 

Register

User Registration
or Anuluj