A+ A A-

Obrazy święte z kolekcji Zbigniewa Stania

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

od 20 listopada - wystawa obrazów świętych w Łowiczu

Muzeum w Łowiczu zaprasza na wernisaż wystawy

 "Patroni księżackich strzech. 
Obrazy święte z kolekcji Zbigniewa Stania"

 20 listopada 2016 r., godz. 16.00
Wystawa czynna do 29 stycznia 2017 r.

 Wystawa prezentuje blisko 200 wizerunków Marii, Jezusa i Świętych Pańskich na co dzień stanowiących ekspozycję stałą Galerii Staroci i Pamiątek Regionalnych w Lipcach Reymontowskich.
Właścicielem galerii jest Zbigniew Stań - regionalista i kolekcjoner, który zgromadził kilka tysięcy eksponatów dokumentujących historię i folklor regionu łowickiego. Obok obrazów świętych w Lipcach można obejrzeć zabytki dotyczące kultury ludowej okolicznych ziem m.in. stroje, sprzęty gospodarskie i narzędzia rolnicze, elementy wyposażenia wnętrz, archiwalne dokumenty i fotografie, pocztówki, zbiory filatelistyczne. Galeria posiada też bogaty zbiór „Reymontianów”, w tym polskie i światowe wydania „Chłopów”, pamiątki dotyczące filmu w reżyserii Jana Rybkowskiego. 
Obrazy prezentowane na wystawie w Muzeum w Łowiczu, pochodzące z XIX i XX wieku, ukazują różnorodność typów ikonograficznych i technik wykorzystywanych do produkcji obrazów dewocyjnych. Możemy tu oglądać grafiki drukarskie, które w XIX w. na dobre zagościły w domach mieszczańskich i chłopskich. Zastąpiły one popularne we wcześniejszym okresie drzeworyty, obrazy malowane na szkle, papierze, płótnie czy desce w technice oleju i tempery. Wśród prezentowanych eksponatów dominują chromolitografie i oleodruki. Liczna jest także grupa obrazów z XIX i I poł. XX w. wykonanych w technice mieszanej (tzw. collages). Znajdziemy tu także XX-wieczne obrazy malowane na papierze przez rodzimych artystów oraz odbitki fotograficzne czarno-białe i podbarwiane. Pozyskane w większości od mieszańców regionu są wyrazem powszechnej i zmieniającej się na przestrzeni lat estetyki.
Wystawa poprzez prezentację materialnych przedmiotów jakimi są obrazy, ich usystematyzowanie ikonograficzne, stanowi pretekst do wnikliwego przyjrzenia się duchowej kulturze mieszkańców Regionu Łowickiego.

FotoRelacja z otwarcia wystawy w Muzeum w Łowiczu - 20 listopada

 

Artykuły powiązane

Register

User Registration
or Anuluj