A+ A A-

Kultura Dostępna w Parowozowni

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

14 października - spektakl "ROCK ORATORIUM"

 W niedzielę, 14 października o godz. 17.00 serdecznie zapraszamy do zabytkowej Parowozowni Skierniewice, znajdującej się przy ul. Łowickiej 1, na widowisko filmowo-muzyczne tzw. ROCK ORATORIUM „Skamieniały Las. Operacja Łódzka 1914. Niepodległość” o bitwie łódzkiej w 1914 r.

Spektakl, zrealizowany został przez Fundację „Polska się upomni” we współpracy z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A. i Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi, objęty został patronatem honorowym Ministra Obrony Narodowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Michała Seweryńskiego – Wicemarszałka Senatu RP. Premiera miała miejsce 15 sierpnia 2017 na w Instytucie Europejskim w Łodzi.

Prezentacja została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Twórczości w ramach programu „Kultura Dostępna”.


Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy.

ROCK ORATORIUM
Skamieniały Las. Operacja Łódzka 1914. Niepodległość

„Kto śpiewem się modli, dwa razy się modli”
Św. Augustyn

W batalii z jesieni 1914 roku, nazywanej Bitwą Łódzką, w ciągu 26 dni straciło życie 200 tysięcy żołnierzy, w tym wielu Polaków wcielonych do armii  zaborców. Stanęli po obu stronach frontu w obcych mundurach i ginęli w bratobójczym starciu. Wielka danina krwi przelanej, która domaga się pamięci  i hołdu, dramat – memento dla przyszłych pokoleń. Postanowiliśmy przywrócić łączność z tamtym wydarzeniem wybierając formę rock oratorium. Nasza wypowiedź nosi więc cechy i koncertu i spektaklu i … aktu modlitewnego. Idzie nam o to, by uczestnicy koncertu – wykonawcy wraz z widzami – podjęli wspólne działanie, którego rezultatem będzie doświadczenie, a po nim pamięć odbudowująca więź pokoleń.

Operacja Łódzka była jedną z największych bitew I wojny światowej na froncie wschodnim. Wtedy po raz pierwszy użyto samochodów opancerzonych uzbrojonych w karabiny maszynowe, które miały za zadanie ochraniać wycofujące się rosyjskie oddziały na szosie Pabianice Łask. Rosjanie również posłużyli się po raz pierwszy pociągiem pancernym, uzbrojonym w dwa działa kalibru 37 mm (w okolicach Gałkowa ostrzelał 49. Rezerwową Dywizję Piechoty). Natomiast Niemcy tuż po zakończeniu Operacji Łódzkiej w walkach pod Bolimowem pierwszy raz użyli gazów bojowych.

W opinii wielu historyków „Operacja Łódzka” przyczyniła się do zmiany losów świata. Groźba niemieckiej przegranej pod Łodzią sprawiła, że zostały tam oddelegowane kolejne siły, które miały początkowo wesprzeć atak na Paryż – ściągnięcie ich do udziału w walkach na ziemi łódzkiej przyczyniło się więc do zatrzymania całego frontu zachodniego. Reżyserowane przez Remigiusza Cabana widowisko jest upamiętnieniem poświęcenia poległych wówczas żołnierzy. Nasze widowisko niczym zasnuty dymami Skamieniały Las jest bezkrwawą bitwą o ich pamięć.

Spektakl, zrealizowany został przez Fundację „Polska się upomni” we współpracy z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A. i Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi, objęty został patronatem honorowym Ministra Obrony Narodowej, Ministerstwa Kultury
i Dziedzictwa Narodowego, prof. Michała Seweryńskiego – Wicemarszałka Senatu RP. Premiera miała miejsce 15 sierpnia 2017 na w Instytucie Europejskim w Łodzi.

Prezentacje w Łodzi, Brzezinach, Skierniewicach i Tomaszowie Mazowieckim dofinansowane zostały ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Twórczości w ramach programu „Kultura Dostępna”.

 

Słowa: Krzysztof Jerzy Krawczyk, Sławomir Macias, Bogdan Loebl

Muzyka: Krzysztof Jerzy Krawczyk, Zbigniew Nikodemski

Wykonanie: KGBand

Scenariusz: Krzysztof Jerzy Krawczyk, Sławomir Macias

Reżyseria: Remigiusz Caban
Dramaturgia: Remigiusz Caban, Adam Słowik

Scenografia: Grzegorz Zieliński

Współpraca realizacyjna: Witold Ancerowicz

Artykuły powiązane

Register

User Registration
or Anuluj