A+ A A-

XIII sezon turystyczny w Parowozowni

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

od 6 maja - sezon turystyczny w Parowozowni


Nasze Stowarzyszenie od kilku lat zajmuje się przede wszystkim organizacją żywego muzeum dawnej kolei, które tworzymy w ponad 170-letniej zabytkowej skierniewickiej parowozowni, będącej własnością Stowarzyszenia.  W 2016 r. obiekt zwiedziło blisko 6,7 tys. osób.

Serdecznie zapraszamy na XIII sezon turystyczny w Parowozowni Skierniewice, znajdującej się przy ul. Łowickiej 1.

W sobotę 6 maja w godz. 11.00-15.00 zapraszamy na „Dzień Otwarty”, w ramach którego można poznać dzieje skierniewickiej parowozowni oraz zgromadzonych eksponatów. Zwiedzanie odbywa się pod opieką przewodnika ubranego w historyczny kolejowy mundur lub kamizelkę PSMK.

W programie:
• nowa trasa turystyczna obejmująca wnętrze największego obiektu – wachlarzową halę parowozową z lat 1862-1942, w której znajduje się kolekcja zabytkowego taboru kolejowego;
• urządzenia do obsługi parowozów;
• dawna hala maszyn w nowej aranżacji;
• kuźnia z oryginalnym wyposażeniem;
• interaktywna wystawa ”Urządzenia sterowania ruchem kolejowym”.
Na gości oczekujemy zawsze o pełnej godzinie (11.00, 12.00, 13.00 i 14.00).

Zmęczeni turyści będą mogli posilić się na terenie Parowozowni potrawami z grilla serwowanymi przez pizzerię Atmosfera.

Udostępnienie hali jest możliwe dzięki przeprowadzonym pracom remontowym dachu i świetlika współfinansowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, Urząd Miasta Skierniewice oraz 1% podatku dochodowego.

Wstęp jest wolny.

Serdecznie zapraszamy.

Zachęcamy także do udziału w projekcie współfinansowanym (17 600 zł dotacji) przez Narodowy Instytut Dziedzictwa pt. „Wolontariat w Parowozowni Skierniewice metodą kreowania patriotycznej troski o dziedzictwo pierwszej polskiej kolei”.
Zadanie zostanie zrealizowane od 1 maja do 15 listopada 2017 r. Zadanie obejmuje organizację na terenie zabytkowej Parowozowni Skierniewice (nr rejestru 964 A) obozu wolontariackiego składającego się z kilku turnusów o łącznej liczbie co najmniej 12-15 obozodni, w tym przynajmniej jednego turnusu trzydniowego. Przewidywany jest udział uczestników w bieżących pracach na terenie zespołu:
• Utrzymanie i pielęgnacja rozległych terenów zielonych;
• Usuwanie skutków wandalizmu z przeszłości (szklenie okien, usuwanie zniszczeń itp.);
• Estetyzacja terenu i jego otoczenia (malowanie ogrodzeń, drzwi, okien itp);
• Bieżące utrzymanie infrastruktury;
• Pomoc w renowacji parowozów Ol49-4 i Ty51-1 (drobne prace ślusarskie, usuwanie starych powłok malarskich, nakładanie nowych powłok malarskich, uzupełnianie braków wyposażenia itp.);
• Ewentualne prace przy innych pojazdach zgromadzonych na terenie Parowozowni;
• Udział w nieodpłatnym udostępnianiu obiektu turystom;
• Realizacja w ramach e-wolontariatu materiałów promujących Parowozownię Skierniewice lub/i kolorowanek edukacyjnych przeznaczonych dla najmłodszych.

Szczegółowe informacje już wkrótce na naszej stronie internetowej www.psmk.org.pl oraz FB (po podpisaniu umowy o dofinansowanie). Wstępnie pierwszy obóz wolontariacki planowany jest na weekend 26-28 maja 2017 r.

Artykuły powiązane

Register

User Registration
or Anuluj